Starosta bielski Andrzej Płonka wziął udział w uroczystości 50 lat partnerskiego powiatu z Niemiec. „Jesteśmy dumni i zaszczyceni, że w tę historię wpisuje się prawie 25 lat współpracy, która przynosi wiele korzyści naszym mieszkańcom”- tak samorządowiec mówi o wspólnych działaniach z powiatem Rhein-Erft Kreis.
Powiat bielski ma podpisanych 5 porozumień z samorządami w Europie, ale żadne kontakty nie są tak żywe jak te z Niemcami. Po wybuchu wojny na Ukrainie oba samorządy: polski i niemiecki pomagają wspólnie powiatowi czerniowieckiemu, innemu partnerowi bielskiego samorządu.
„Są starsi i bardziej doświadczeni, jeśli chodzi o wartości demokracji. Podczas uroczystości podkreślano, jak ważna jest umiejętność rozmowy i wspólne rozwiązywanie problemów. Powiat angażuje się w problemy gmin, choć mówimy w tym przypadku o 10 dużych miastach, a często zdania są różne. To buduje tożsamość, relacje i zaufanie. Ja do tego zawsze dodaję, jak ważni są mieszkańcy, którzy nas wybierają” – mówi starosta Andrzej Płonka (klub radnych Bezpartyjni Rodzina Prawo Wspólnota) po obchodach w Niemczech.
„Postawiliśmy na młodzież i to jest podstawa i najpiękniejszy element. Co roku odbywają się zawody lekkoatletyczne, w których bierze udział młodzież z naszych klubów sportowych. Raz oni wyjeżdżają do Niemiec, raz my gościmy młodych sportowców z zachodu. Wymiana jest też w sferze kultury”- wymienia starosta Płonka. Magdalena Więzik, szefowa promocji w bielskim starostwie mówi, że od lat rozwijają się także kontakty strażaków, a niemieccy ratownicy medyczni co roku biorą udział w mistrzostwach organizowanych przez Bielskie Pogotowie Ratunkowe.
Tłumaczka języka niemieckiego Barbara Waldek-Szwarc obserwuje polsko-niemiecką współpracę od czasu podpisania umowy partnerskiej w 2001 r. przez ówczesnego starostę bielskiego Jacka Falfusa. Według niej spotkali się ludzie bardzo otwarci z obu stron, podkreśla dużą różnorodność współpracy: była wymiana towarzystw zajmujących się hodowlą gołębi, wymiana seniorów, osób niepełnosprawnych oraz artystów. Efekty pracy tych ostatnich znajdziemy do dzisiaj w niemieckim starostwie w Bergheim.
Rhein-Erft Kreis leży w Nadrenii Północnej Westfalii na północnym zachodzie Niemiec między dwiema rzekami: Renem i Erftem (stąd nazwa powiatu). Obecnie składa się on z 10 gmin, które posiadają prawa miejskie. Niedawno liczba ludności powiatu przekroczyła 500 tysięcy mieszkańców. Siedziba samorządu znajduje się w mieście Bergheim.
M.Fritz