Nominowani oraz laureaci do nagrody Londzina 1999-2022
Nominowani do XXIII edycji Nagrody Starosty Bielskiego
im. księdza Józefa Londzina w 2022 roku
Gmina BESTWINA
Roman Sas
Pan Roman to rodowity kaniowianin, emerytowany pracownik kopalni „Silesia” w Czechowicach – Dziedzicach, autor wielu wniosków racjonalizatorskich. Zapalony wędkarz, od 1998 roku członek Sekcji Wędkarskiej przy LKS Przełom Kaniów, następnie członek Zarządu i prezes, a po przekształceniu sekcji w Stowarzyszenie Wędkarskie „Kaniowski Karp Królewski” wieloletni prezes tego aktywnie działającego w regionie stowarzyszenia. To właśnie dzięki jego operatywności doszło do przekształcenia sekcji w stowarzyszenie, które opracowało interesujący projekt budowy nowej Rybaczówki. Po wybudowaniu Rybaczówki członkowie stowarzyszenia pod nadzorem Pana Romana zajęli się jej zagospodarowaniem pod kątem przeznaczenia na cele turystyczno – rekreacyjne i dla promocji wędkarstwa. To właśnie tu organizuje się liczne zawody wędkarskie o randze regionalnej i krajowej. Stowarzyszenie pozyskało łącznie 300 tysięcy złotych ze środków zewnętrznych i jest to maksymalna kwota jaką mogło otrzymać z Programu Operacyjnego „Rybactwo i Morze”. Na terenach, którymi Stowarzyszenie gospodaruje organizowane są oprócz zawodów wędkarskich szkolne lekcje pokazowe, imprezy plenerowe, nagrano tu również program kulinarny wyemitowany przez TVP 3. Roman Sas od 2009 roku jest również aktywnym członkiem Stowarzyszenia Lokalna Grupa Rybacka „Bielska Kraina”. Jest entuzjastą pracy społecznej, wielkim miłośnikiem przyrody, pasjonatem skoków spadochronowych, na swoim koncie ma ich blisko tysiąc. Od 20 lat współorganizuje popularną w regionie imprezę plenerową „Święto Karpia Polskiego”. W plebiscycie organizowanym przez „Dziennik Zachodni” w kategorii działalność społeczna i charytatywna otrzymał tytuł „Osobowość Roku 2017”. Odznaczony Brązowym i Srebrnym Krzyżem Zasługi.
Gmina BUCZKOWICE
Alicja Paluch
Pani Alicja to osoba o wielkim sercu, oddana sprawom swojej Małej Ojczyzny. Od wielu lat intensywnie pracuje społecznie oraz podejmuje działania w zakresie krzewienia kultury na terenie Godziszki i całej gminy. 20 lat temu założyła Koło Emerytów, Rencistów i Inwalidów. Została jego przewodniczącą i funkcję tę pełniła nieprzerwanie do października tego roku. Przez wszystkie te lata niestrudzenie podejmowała kolejne inicjatywy mające na celu urozmaicenie i ułatwianie członkom Koła codziennego życia oraz integrowanie ich ze sobą nawzajem i z całą społecznością lokalną. Organizowała i współorganizowała spotkania, ogniska, pielgrzymki, wycieczki i szkolenia, a także odwiedzała członków organizacji, którzy ze względu na stan zdrowia nie mogli osobiście uczestniczyć w tych wydarzeniach. Prowadząc Koło w Godziszce pracowała również w strukturach Oddziału Okręgowego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Bielsku Białej. Za szczególne zasługi dla Związku została, decyzją Zarządu Głównego w Warszawie, nadana jej złota Odznaka Honorowa. Równocześnie działa w Kole Gospodyń Wiejskich w Godziszce i podejmuje inicjatywy mające na celu upowszechnianie kultury regionu. Założyła chór „Echo Godziszki”, który funkcjonuje dzisiaj, przekształcony w chór „Echo”, przy Gminnym Ośrodku Kultury. Przez 8 lat pracowała w Radze Sołeckiej Godziszki. Organizuje wspólnie z lokalnym klubem sportowym spotkania bożonarodzeniowe dla osób starszych i samotnych, które uświetniane jest jasełkami i występami uczniów Szkoły Podstawowej w Godziszce, co stanowi nie tylko oczekiwaną przez gości atrakcję, ale jest również sposobem na integrację społeczności i uwrażliwia dzieci na potrzeby ludzi starszych i niepełnosprawnych. W ramach współpracy ze szkołą Pani Alicja organizowała także gimnastykę dla seniorów. Od 12 lat jest sekretarzem zarządu spółki wodno-wodociągowej w Godziszce, przez taki sam okres działa też w Komisji Rewizyjnej Kasy Zapomogowo-Pożyczkowej przy Centrum Usług Wspólnych w Bielsku-Białej. Za swoją działalność odznaczona srebrną Honorową Odznaką za Zasługi dla Województwa Śląskiego.
Gmina CZECHOWICE – DZIEDZICE
Bernarda Gola
Pani Bernarda Gola to nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej w Szkole Podstawowej nr 7 w Czechowicach-Dziedzicach, od 1983 roku. Działaczka społeczna, animatorka kultury, opiekunka Szkolnego Koła Polskiego Czerwonego Krzyża (wielokrotnie wyróżniona przez Zarząd PCK) i szkolnego wolontariatu, organizatorka wielu akcji w celu zachowania cmentarza żydowskiego w Czechowicach-Dziedzicach. Zaangażowana w szereg akcji społecznych: zbiórek żywności, środków opatrunkowych oraz środków czystości, sprzętu dla Ukrainy. Uczestniczyła także w organizacji zbiórek w ramach akcji „Mikołaj na kresach”. Założycielka Koła Rękodzieła Artystycznego przy Miejskim Domu Kultury w Czechowicach-Dziedzicach, inspiratorka wielu inicjatyw kulturalno-edukacyjnych, cyklów zajęć warsztatowych organizowanych w ogrodzie edukacyjno-sensorycznym, święta dla dzieci „Igła w ruchu” w ramach Dni Czechowic-Dziedzic pod patronatem burmistrza Czechowic-Dziedzic. Brała udział w wielu zagranicznych projektach partnerskich organizowanych przez Miejski Dom Kultury w Czechowicach-Dziedzicach ze Słowacją, Czechami, Włochami, inicjatorka I Nocy Muzeów. Współuczestniczy w przygotowaniu Aktywnego Dnia Dziecka Zapaleńcy, Światowych Dnia Młodzieży, koncertu Fest fajer, degustacji w czasie spektakli operowych i jarmarków bożonarodzeniowych.
Gmina JASIENICA
Agnieszka Bronowska
Pani Agnieszka pracę w Gminnym Ośrodku Kultury w Jasienicy rozpoczęła 1 stycznia 2003 r. od kierowania filią w Rudzicy. Stanowisko dyrektora GOK w Jasienicy objęła na początku 2009 r. Pod jej kierownictwem ośrodek wraz z filiami rozwinął swoją działalność, w tym ofertę zajęć dla dzieci i dorosłych. Należy także podkreślić stałą i ciągle rozwijaną współpracę organizacyjną jasienickiego ośrodka ze stowarzyszeniami z terenu gminy, przede wszystkim 14 sołeckimi Kołami Gospodyń Wiejskich oraz 12 jednostkami Ochotniczej Straży Pożarnej. Pod kierownictwem A.Bronowskiej jasienicki GOK na stałe wprowadził do corocznej działalności organizację kulturalnych imprez tj. „Josiynickiej Wiliji”, jest też współorganizatorem tak popularnych wydarzeń, jak „Josiynicki Żniwowani”, „MojFest” czy koncertów pieśni paschalnych w kościołach na terenie gminy, corocznego karnawałowego koncertu Big-Bandu, a w ramach projektu unijnego przeglądu zespołów regionalnych. Pod jej kierownictwem ośrodek mocno rozwinął format imprez: „Lato w Jasienicy – Dni Gminy Jasienica” oraz „Dożynki Gminne”. Jest autorką 14 zrealizowanych projektów rozszerzających działalność ośrodka, na które zostało pozyskane dofinansowanie z funduszy unijnych, rządowych i zagranicznych. Zainicjowała współpracę z Kołami Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego w Gutach, Sibicy i w Lesznej Dolnej. W 2012 r. rozpoczęła wzajemne kontakty GOK-u z Galerią „Mlejn” w Ostrawie, mające na celu promocję sztuki i artystów z Polski i Czech. Jest inicjatorką i organizatorem dorocznego, renomowanego Konkursu Kolęd i Pastorałek oraz Przeglądu Jasełek i Obrzędów Kolędniczych, a także koncertu laureatów. Inicjowała i realizowała projekty polsko-czeskie w ramach Euroregionu Těšínské Slezsko – Śląsk Cieszyński, dofinansowane z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich i Programu Operacyjnego „Rybactwo i Morze” . Wyróżniona Brązowym Medalem „Za zasługi dla pożarnictwa”, Złotą Odznaką Honorową Polskiego Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów, Orderem Sympatii Stowarzyszenia Przyjaciół Szkoły i Promocji Gminy za wielkie serce okazane drugiemu człowiekowi oraz wyróżnieniem Lokalnej Grupy Działania „Ziemia Bielska” dla Gminnego Ośrodka Kultury w Jasienicy za „Najaktywniejszy Ośrodek Kultury” w zakresie liczby zrealizowanych projektów w ramach PROW 2007-2013 i wyróżnieniem „Euro-NAJki” Euroregionu Těšínské Slezsko – Śląsk Cieszyński.
Gmina JAWORZE
Anna Klinik
Doktor nauk o kulturze fizycznej, oligofrenopedagog, specjalistka z zakresu organizacji pomocy społecznej, były adiunkt Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, Wydziału Etnologii i Nauk o Edukacji w Cieszynie. Pani Anna Klinik to aktywna członkini Stowarzyszenia Jaworze-Zdrój, Stowarzyszenia Feniks, którego jest prezesem, Uniwersytetu Trzeciego Wieku, gdzie zasiada w Radzie Programowej i członkini Klubu Seniora. Przez 32 lata była dyrektorem dużego kompleksu pomocowego w Skoczowie, który jako autorski projekt organizowała osobiście od podstaw. Tworzyła nie tylko bazę materialną, ale również procedury i programy terapeutyczne dla różnych grup wiekowych, różnorodnych niesprawności i wielorakich form wsparcia. Współorganizator czterech towarzystw społecznych, dwóch ogólnopolskich: Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego w Warszawie, stowarzyszenia Sztuka Niepełnosprawnych Wśród Nas Galeria w Warszawie oraz towarzystw regionalnych: Akademickiego Stowarzyszenia Pomocy Społecznej w Cieszynie, Stowarzyszenia Wsparcia Społecznego „Feniks” w Jaworzu. Jest organizatorką i współorganizatorką konferencji naukowych, cyklicznych sympozjów ogólnopolskich i międzynarodowych. Autorka i współautorka ponad 20 artykułów naukowych i 5 książek, w tym współautorka popularnej 16. tomowej serii „Problemy edukacji, rehabilitacji i socjalizacji osób niepełnosprawnych”. Obserwatorka życia społecznego, w tym szczególnie osób niepełnosprawnych, skłaniająca się do jak najrzetelniejszej oceny ich świata i życia. Jako przewodnicząca Zarządu Stowarzyszenia Wsparcia Społecznego „Feniks” była inicjatorem powołania Uniwersytetu III Wieku dla społeczności lokalnej. Obecnie prowadzi przygotowania do realizacji kilku projektów współfinansowanych ze środków Lokalnej Grupy Działania Ziemia Bielska, Lokalnej Grupy Rybackiej „Bielska Kraina” oraz Gminy Jaworze. Jeden z nich to „Ławeczka Wieśka Dymnego”, dwa kolejne to „Strefa Aktywności Fizycznej” oraz „Modernizacja Istniejącego Placu Zabaw przy ul. Cieszyńskiej".Odznaczona Honorową Odznaką za Zasługi dla Województwa Bielskiego, Brązowym Krzyżem Zasługi, Złotą Honorową Odznaką za Zasługi dla Województwa Śląskiego, Srebrnym Krzyżem Zasługi, Medalem Złotym za Długoletnią Służbę.
Gmina KOZY
Krzysztof Sporysz
Wieloletni członek i prezes Zespołu Pieśni i Tańca „Kozianie”, człowiek wielu pasji, propagator ludowych tradycji, kultywowania i zachowania od zapomnienia dawnych zwyczajów, pieśni i tańców. Między innymi z jego inicjatywy i dzięki jego zaangażowaniu w 2009 roku doszło do reaktywowania działalności zespołu i stowarzyszenia „Kozianie”, przez wiele lat był jego prezesem. W 2019 roku uczestniczył w projekcie przedstawiającym życie i obyczaje mieszkańców wsi Kozy na fotografiach „Odtworzone historie”, biorąc udział w sesji zdjęciowej przedstawiającej narciarstwo biegowe w Kozach. Jest także członkiem kapeli góralskiej Beskid. Ponadto promuje kulturę w sieci, znane były jego humorystyczne, artystyczne występy na kanale YouToube pn. Corno uOwca oraz szeroko w mediach społecznościowych. Jego działania zostały również dostrzeżone i zaprezentowane przez realizatorów Teleexpressu w TVP w 2020 roku. Otwarty, bezpośredni, łatwo zjednuje sobie ludzi, laureat gminnego wyróżnienia „Osobowość Roku”, gdzie doceniono jego zaangażowanie w działalność na rzecz lokalnego środowiska.
Gmina PORĄBKA
Kazimiera Gąsiorek
Pani Kazimiera to mieszkanka Czańca, od najmłodszych lat zaangażowana w działalność społeczną, najpierw w szkolnym samorządzie, później w Katolickim Stowarzyszeniu Młodzieży i Związku Młodzieży Wiejskiej. Aktywnie udzielała się w Komitecie Rodzicielskim Szkoły Podstawowej w Czańcu pełniąc przez dwie kadencje funkcję przewodniczącej Komitetu. W latach 80-tych angażuje się organizację wyjazdu siostry zakonnej z Czańca na misje do Afryki – Burundi, później jest główną organizatorką spotkań misjonarki z mieszkańcami Czańca. Przez ponad 18 lat aktywnie udzielała się w czanieckim chórze „Potok”. Ponad 20 lat pełniła funkcję przewodniczącej Koła nr 23 Polskiego Związku Emerytów i Rencistów, za co została uhonorowana nagrodą „Srebra Róża”. Pomimo zakończenia roli przewodniczenia Kołu Emerytów nadal udziela się przy prowadzeniu kroniki i aktywnie współpracuje z czaniecką parafią, Kołem Gospodyń Wiejskich i wszystkimi organizacjami społecznymi. Od 12 lat jest aktywnym członkiem Rady Sołeckiej sołectwa Czaniec. Nieprzerwanie buduje wspólnotę sołecką i samorządową oraz propaguje działania na rzecz społeczności lokalnej. Jej motto życiowe „najważniejsze, by pomóc drugiemu” sprawia, że w środowisku lokalnym znana jest jako osoba o wielkim sercu i dużej empatii.
Gmina SZCZYRK
Zespół Forteca - Walka Trwa
Działalność zespołu opiera się na edukacji historycznej poprzez muzyczne aranżacje wierszy przybliżających historię Polski. Utwory to hołd dla polskich bohaterów i kultywowanie pamięci o historii naszej Ojczyzny. Koncerty Fortecy traktowane są jako muzyczne lekcje historii. Zespół ma na swoim koncie prawie 100 utworów opowiadających o polskiej historii, ze swoim repertuarem zagrał już prawe 400 koncertów, w tym w Muzeum Wojska Polskiego, Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych w Warszawie, Muzeum Niepodległości w Łodzi jak również w Parlamencie Europejskim w Brukseli. Wielokrotnie koncertował w kościołach podczas różnych narodowych uroczystości. Koncerty i tworzenie nowych utworów odkrywających często nieznane karty historii to nie jedyna działalność zespołu. Jego członkowie angażują się także w bezpośrednią edukację muzyczno –historyczną dzieci i młodzieży realizując różnego rodzaju projekty edukacyjne. Ich utworzy pojawiają się w podręcznikach szkolnych i książkach o historii XX wieku. Zespół w swoich utworach poświecą także dużo uwagi swojej Malej Ojczyźnie – Szczyrkowi. Wydał 9 albumów muzycznych, początkowo tworzył utwory o rockowo-metalowym brzmieniu jako „Forteca”, od kilku lat tworzy stonowane kompozycje z akompaniamentem instrumentów smyczkowych i gitar akustycznych jako „Forteca – Walka trwa”. Za swoją działalność zespół nagrodzono m.in. tytułem „Szczyrkowanin Roku” za promowanie patriotyzmu poprzez muzykę, kształtowanie dumy i świadomości historycznej, Brązowymi Krzyżami Zasługi dla członków zespołu za działalność na rzecz upamiętnienia Bohaterów Podziemia Niepodległościowego, tytułem Złoty BohaterOn Publiczności za nieszablonowe opowiadanie o historii Polski XX wieku przez pryzmat utworów muzycznych.
Gmina Wilamowice
Antoni Barciak
Profesor Antoni Barciak jest mieszkańcem Hecznarowic, emerytowanym profesorem historii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Przez około 20 lat pełnił funkcję kierownika Zakładu Nauk Pomocniczych Historii UŚ. Od lat zaangażowany w działalność bardzo wielu naukowych i społecznych instytucji w kraju i regionie. Oddany pracy na rzecz środowiska lokalnego w gminie Wilamowice, skąd pochodzi. Był inicjatorem i redaktorem oraz współautorem monografii o gminie Wilamowice oraz monografii sołectwa Dankowice. Prowadził badania archeologiczne gródków stożkowych, w tym gródka stożkowego w Dankowicach wraz z opracowaniem dokumentacji historycznej. Napisał cykl artykułów o kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Starej Wsi, przeprowadził prace terenowe w zakresie odnalezienia tzw. kopców granicznych na granicy miejscowości Pisarzowice i Kęty. Wniósł swój znaczący udział w pracach związanych z procesami beatyfikacyjnym oraz kanonizacyjnym pochodzącego z Wilamowic świętego arcybiskupa Józefa Bilczewskiego. Był promotorem nawiązania współpracy partnerskiej między gminą Wilamowice a Dolnym Benešovem z Czech. Zainicjował i zebrał inskrypcje z miast: Katowice, Pszczyna, Mysłowice i z gminy Kęty. Aktywnie włączył się w prace remontowe przy kościele parafialnym w Bestwinie (odczyt inskrypcji). Przeprowadził rozpoznanie historyczne zespołu parkowego obszaru chronionego Natura 2000 Dolnej Odry. Był inicjatorem opracowania i wydania Regestów Dokumentów Górnośląskich, obejmujących również teren Czech wydając cztery tomy wraz z kolegami z Czech. Jest autorem pierwszych opracowań dziejów Uniwersytetu Śląskiego i wydania najstarszej księgi miejskiej Mysłowic. W jego dorobku autorskim bądź w redakcji jest około 80 pozycji książkowych, w tym atlasy historyczne miast Racibórz, Gliwice, Bytom i ponad 300 artykułów naukowych wydanych w Polsce, Czechach i Niemczech. Był beneficjentem i realizatorem lub współrealizatorem 6 grantów ministerialnych i rządowych. Cyklicznie od 25 lat co roku organizuje międzynarodowe konferencje naukowe w cyklu „Kultura Europy Środkowej”. W latach osiemdziesiątych, w okresie przemian ustrojowych aktywnie działał w „Solidarności” na Uniwersytecie Śląskim, za co otrzymał status „represjonowanego”. W 2017 roku uhonorowany Złotym Laurem Kompetencji i Umiejętności w kategorii „Kultura”, przyznanym przez Regionalną Izbę Gospodarczą w Katowicach. Odznaczony przez prezydenta RP Złotym Krzyżem Zasługi. Praca na rzecz budowania świadomości historycznej dzieci i młodzieży zawsze leżała mu na sercu, jego wykłady i prelekcje są skutecznym nawiązaniem do obecnych czasów, co wydatnie wpływa na kształtowanie patriotycznych postaw młodego pokolenia.
Gmina WILKOWICE
Ludowy Klub Sportowy Klimczok - Bystra
Ludowy Klub Sportowy Klimczok – Bystra założony został w 1922 roku, stając się tym samym pierwszym klubem sportowym w naszym regionie założonym na terenach wiejskich. Pierwszą sekcją była sekcja piłki nożnej, następną – koszykówki. Z czasem klub powiększył się o sekcje siatkówki, lekkoatletyki i narciarstwa klasycznego, która stała się w ciągu kolejnych lat, najpierw dominującą, a w końcu wiodącą i jedyną sekcją sportową bystrzańskiego klubu. Dziś klub, z sukcesami, prowadzi szkolenie sportowe w ważnych i popularnych dyscyplinach olimpijskich: skokach narciarskich, biegach narciarskich oraz kombinacji norweskiej. Sportowy dorobek klubu LKS Klimczok-Bystra stawia tę organizację w gronie najbardziej utytułowanych i dysponujących najbogatszym dorobkiem klubów sportowych regionu. Wychowankami Klimczoka jest szerokie grono wybitnych, polskich sportowców, którzy reprezentowali nasz kraj na najbardziej renomowanych imprezach sportowych świata. Wśród nich wymienić można wybitną biegaczkę narciarską i członkinię kadry narodowej na Zimowe Igrzyska Olimpijskie Innsbruck 1976 – Irenę Pielę, olimpijczyków z Soczi z 2012 roku – Agnieszkę Szymańczak oraz Pawła Klisza, olimpijczyka z Nagano z 1998 r. i późniejszego wybitnego trenera skoków narciarskich – Łukasza Kruczka, uczestnika dwóch Zimowych Igrzysk Olimpijskich (Innsbruck 1964 i Grenoble 1976) – Józefa Przybyłę czy też wybitnych saneczkarzy – Wojciecha Kubika, Pawła Goryla i Teresę Kruczek. LKS Klimczok – Bystra pochwalić może się również fantastyczną grupą aktywnych sportowców. Wychowankiem klubu jest czołowy, współczesny polski skoczek narciarski – Jakub Wolny, czy też wymieniani w gronie największych talentów polskich skoków narciarskich – Jan Habdas i Kacper Tomasiak. Prezesami LKS Klimczok-Bystra byli w przeszłości wybitni społecznicy gminy Wilkowice – Józef Maciejczyk i Władysław Adamczyk. Od grudnia 1983 r. do dnia swojej śmierci w czerwcu br., prezesem stowarzyszenia był dr Zbigniew Banet – jeden z najwybitniejszych przedstawicieli świata działaczy społecznych, laureat Nagrody Starosty Bielskiego im. Ks. Józefa Londzina w 2015 roku. Aktywna praca i działalność społeczna członków klubu przyczynia się do wielu ważnych inicjatyw i inwestycji, wzmacniających potencjał społeczny całej gminy. To z inicjatywy działaczy klubu i dzięki ich ofiarnej pracy dokonano, między innymi budowy, a później kilkukrotnej przebudowy kompleksu skoczni sportowych w Bystrej, noszącego dziś imię Józefa Przybyły. Wybudowano trasy do narciarstwa biegowego w szczytowych partiach Magurki Wilkowickiej i salę gimnastyczną w Bystrej oraz imponującą siedzibę klubu – tzw. Klimczokówkę, gdzie dziś, poza obszarem klubowym, koncentruje się również życie społeczne mieszkańców gminy. Klub organizuje również ważne dla lokalnej społeczności wydarzenia sportowe: „Memoriał Józefa Przybyły” w skokach narciarskich czy też „Rollski”, przemianowane w ostatnich latach na „Puchar Klimczoka” w biegach na nartorolkach. Rok 2022 jest czasem wyjątkowego i pięknego jubileuszu klubu – 100-lecia istnienia. Wielką rysą na tej doniosłej okoliczności, a jednocześnie niepowetowaną i trudną do zaakceptowania stratą była nagła i niespodziewana śmierć prezesa klubu Zbigniewa Baneta, który w ostatnich miesiącach życia, był w pełni oddany pracy nad jubileuszową publikacją o klubie. Skuteczne dokończenie i premiera wydania kroniki dziejów klubu stanowić będzie hołd dla wyjątkowego człowieka jakim był prezes Banet. Misji tej podjął się zarząd klubu już w nowym składzie, w którym rolę nowego lidera przejął Paweł Niemczyk.