Zaplanowano na kwiecień

Tradycyjnie już Towarzystwo Przyjaciół Czechowic-Dziedzic ma wiele ciekawych propozycji wydarzeń zaplanowanych na kwiecień.

W dniu 4 kwietnia 2019 roku, o godz. 17:00 w czechowickim "Dworku Eureka" odbędzie się spotkanie z gen. Mirosławem Hermaszewskim, lotnikiem i kosmonautą, podczas którego będzie możliwość nabycia książki autorstwa generała pt. „Ciężar nieważkości: opowieść pilota-kosmonauty”.

8 kwietnia 2019r. czeka na nas kolejny wykład Janusza Chmielniaka z serii "Zaginione światło". Tym razem będzie to „Światło na fali”, czyli urządzenia oświetleniowe stosowane w dawnych jednostkach pływających. Jak w każdym miejscu na ziemi, gdzie żyli ludzie, także i na statkach niezbędne było oświetlenie. Było ono nie tylko bardzo przydatne, lecz wręcz niezbędne.

Od światła zależało bezpieczeństwo statku i życie załogi. Najważniejszymi ze świateł są lampy nawigacyjne. Muszą być stosowane zgodnie z międzynarodowymi przepisami, co ma zapobiegać katastrofom na morzu i innych akwenach żeglownych. Lamp na statkach używano wszędzie. Świeciły podczas szorowania pokładu i w mesach oficerskich. Oświetlano nimi ładownie i kajuty marynarzy. Płonęły podczas szycia żagli i picia rumu.

W połowie kwietnia odbędzie się spotkanie autorskie z p. Sławomirem Pastuszką, autorem książki o cmentarzu żydowskim w Czechowicach-Dziedzicach, który znajduje się przy ulicy Szkolnej. Od wiosny 2018r. mieszkańcy  miasta (wolontariusze) pod przewodnictwem p. Pastuszki sprzątają żydowski cmentarz. W tym roku (i pewnie w latach następnych) prace będą kontynuowane. Panu Sławomirowi Pastuszce udało się zgromadzić wiele interesujących materiałów o historii cmentarza i o żydowskich mieszkańcach Czechowic, postanowił więc napisać książkę.  Efekt jego pisarskiej pracy będą Państwo mieli możliwość poznać podczas kwietniowego spotkania z autorem. Spotkanie i prezentacja książki "Cmentarz Żydowski w Czechowicach-Dziedzicach" odbędzie się 15 kwietnia 2018 roku, o godzinie 18,30.

W dniu 29 kwietnia w Piwnicy Muz czechowickiego MDK, Jacek Cwetler wygłosi wykład poświęcony dynastii Piastów cieszyńskich od Mieszka I Cieszyńskiego do Elżbiety Lukrecji.

Wraz ze śmiercią króla Kazimierza Wielkiego kończy się panowanie dynastii Piastów na polskim tronie, ale Piastowie jeszcze panują przez wiele wieków w księstwach powstałych po rozbiciu dzielnicowym np na Śląsku czy Mazowszu. Jedną z najdłużej panujących była linia cieszyńska - 1290 -1653. To też historia Czechowic, Dziedzic i Żebraczy, które znajdowały się na północnych rubieżach Księstwa Cieszyńskiego, a ich mieszkańcy byli podanymi cieszyńskich władców.

Szczegóły na plakatach.