W radioorientacji mamy mistrzów Polski

08 Lip 2015

Zawodnicy Bielskiego Stowarzyszenia Radioorientacji Sportowej, skupiającego młodzież z naszego powiatu i miasta , startując w skromnej obsadzie ze względów finansowych ,odnieśli duży sukces zdobywając kilkanaście medali w Otwartych Mistrzostw Polski Radioorientacji Sportowej i Foxoringu. Sukces ten wynika z dużego zaangażowania uczestników w szkoleniu, uczestnictwa w poprzedzających zawodach mniejszej rangi w kraju i na Słowacji, uczestnictwa w rywalizacji biegów na orientację „Sobino” „Bielsko-Biała nocą” itp. Ważny sukces odniosła reprezentantka Polski na zbliżające się Mistrzostwa Europy bielszczanka Urszula Byrdy z trzema medalami wygrywając ranking seniorek Polski. Spory sukces odnotowało rodzeństwo z Kóz Mateusz Sporysz kat .senior zdobywając srebrny medal i wicemistrzostwo Polski w Foxoringu oraz Martyna Sporysz w kategorii młodziczek złoty medal KF , srebrny UKF i brązowy w Foxoringu. W kategorii juniorek młodszych w każdej z trzech konkurencji medale srebrne przypadły Dorocie Pietrzykowskiej z Bronowa a w kategorii K12 dwa srebrne medale wywalczyła Kamila Wiśniewska z Bestwiny. Młodszy junior Kacper Micor z Zabrzega został brązowym medalistą na UKF. Punktowane miejsca zajęli młodzicy Michał Honkisz z Kóz i Arkadiusz Foltak z Bestwiny. Radioorientacja Sportowa to dyscyplina biegowa rywalizacji w terenie leśnym na czas w odnajdywaniu cyklicznie nadających nadajników w osobnych biegach fal krótkich i ultrakrótkich, Foxoring nadających 10 mikro nadajników słyszalnych z bliskiej odległości. Uczestnicy muszą wykazać się znajomością alfabetu morsa, umiejętnościami namierzania, posługiwania się mapą BNO, kompasem. Dobra Kondycja biegowa nie jest bez znaczenia aby zająć czołowe miejsce lub zmieścić się w zadanym limicie czasowym.

/JJ/