Ligowe Warsztaty Ekologiczne

28 Maj 2014

Inspirowani przez v-ce Prezesa Okręgu Andrzeja Stąsieka ,członkowie Szkolnych Kół od 20 lat poznają bogaty świat roślin, skał i minerałów oraz świat zwierząt, którego istnienie zależy od ilości i jakości wody i ma istotny wpływ na życie człowieka.
    Minerały, skały i skamieliny są nie tylko świadkami dawnych procesów zachodzących na naszej ziemi, ale też niezbędnym składnikiem środowiska i materiałem, z którego powstają części mineralne naszej gleby, tak niezmiernie ważne dla życia roślin. Życie każdego człowieka na ziemi jest nierozerwalnie związane z roślinami.
    Te, jakby się mogło wydawać banale prawdy powinny tkwić w świadomości każdego człowieka. Ponieważ tak jednak nie jest, dlatego Liga stara się budować zdrową, zrównoważoną świadomość ekologiczną mieszkańców południa Polski, skąd wytryskają źródła ożywczej wody płynącej przez cały kraj do Bałtyku. 46 młodych Ligowców m. in z Jaworza (opiekun Małgorzata Biała – Stanisławska), Jasienicy (opiekun Alicja Iskrzycka) miało okazję od 8 – 9.05.2014 przeszkolić się w „Izbie Przyrodniczej” Nadleśnictwa Bielsko i w Parku Krajobrazowym „Dolina Wapienicy” oraz w Małej Fatrze na Słowacji. Przewodnikami po tych miejscach i sprawach byli pracownicy Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie pod kierunkiem dr Marka Guzika, przedstawiciel Nadleśnictwa Marcin Giel oraz opiekun SK LMiR w Zazrivie Marian Babiak.
    Mecz piłkarski, ognisko, regionalne piosenki i biesiadowanie zorganizowane przez Dyrekcję Zespołu Szkół oraz Starostę Zazrivy Matusza Mnicha służyły lepszemu poznaniu się młodych Polaków i Słowaków w celu podejmowania wspólnych przedsięwzięć ekologicznych i rekreacyjnych. Warsztatom patronował Nadleśniczy Hubert Kobarski, Wójt Gminy Jaworze Zdzisław Bylok oraz Dyrektor Gimnazjum nr 1 w Jaworzu Barbara Szermańska.

Edward Szpoczek

{rokbox title=|Ligowe Warsztaty Ekologiczne :: Powiat Bielski| album=|myalbum|}images/2014/20140528_warsztatyEkologiczne/*.JPG{/rokbox}