Aktualna sytuacja powodziowa - 17 maja

17 Maj 2014
Przekroczony jest stan alarmowy na rzece Wiśle, a stany ostrzegawcze odnotowano na rzekach Iłownica i Biała w gminie Czechowice – Dziedzice ( z tendencją spadkową).

Na wszystkich rzekach odnotowano obniżenie poziomów wód – średnio od 0,5 do 1 metra.

Wszystkie służby ratownicze prowadzą na bieżąco niezbędne działania w terenie, w godzinach rannych dokonano przeglądu wszystkich rzek na terenie Powiatu Bielskiego.

Jednostki OSP i PSP prowadzą działania związane z pompowaniem podtopionych piwnic oraz udrażniają lokalne cieki i przepusty.

Jak informuje naczelnik Wydziału Zarządzania Kryzysowego bielskiego Starostwa Powiatowego Aleksander Radkowski przewiduje się stabilizację ogólnej sytuacji, a także na bieżąco prowadzone jest monitorowanie miejsc zagrożonych.

Jednocześnie podajemy ważną wiadomość: Wojewódzkie Centrum Zarządzania w Katowicach informuje, że Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - PIB CBPM Oddział w Krakowie wydał ostrzeżenie nr 32 z dnia 17.05.2014 r. dotyczące możliwości wystąpienia na terenie województwa śląskiego burz z gradem - w dniu 17 maja do godziny 22.00.
Prognozuje się, że opady deszczu wyniosą do 25 mm, lokalnie około 40 mm, a wiatr w porywach do 75 km/h. Lokalnie mogą też wystąpić opady gradu.

/opr. A. Macher/