Jak powinien funkcjonować zakład RIPOK-MBP

12 Maj 2014
Miało ono uregulować kwestię dopuszczalnych wymagań dla instalacji i metod przetwarzania odpadów w kontekście oddziaływania tychże instalacji na środowisko oraz określić parametry „produktu”. Od początku jednak zapisy ww. rozporządzenia wzbudzały wiele wątpliwości. Pojawiały się rozbieżności w interpretacjach niektórych zapisów, co prowadziło do budowy zakładów o bardzo rozbieżnym stopniu zaawansowania technologicznego i w konsekwencji wielu nieprawidłowości.

W lutym 2014 roku pojawił się projekt zmiany rozporządzenia w sprawie MBP. Wprowadza on dodatkowe zapisy w kontekście dotyczącym mechanicznego przetwarzania odpadów komunalnych. Obserwując jednak dyskusję, jaka towarzyszy konsultacjom społecznym, wydaje się, że nowe przepisy nie rozwiązują starych problemów. A że problemów tych jest wiele, świadczyć może m.in. analiza prasy branżowej oraz raport, jaki na zlecenie GDOŚ opracowano w 2013 roku. W raporcie tym wskazano szereg nieprawidłowości związanych z realizacją i funkcjonowaniem instalacji MBP.

RIPOK)* - MBP jest jednym z elementów systemu gospodarki odpadami w regionie.
)* RIPOK - Regionalna Instalacja do Przetwarzania Odpadów Komunalnych

ekologus

Ekologus jest organizatorem bezpłatnej konferencji podczas pierwszego dnia targów Eko-Waste przy EXPO Silesia - 21.05.2014'.
Na Konferencji o tytule: "Dziś i jutro: RIPOK-MBP - założenia aktów wykonawczych oraz aspekty oddziaływania instalacji RIPOK na środowisko" planowane są wystąpienia, które mają odpowiedzieć na pytanie jak powinien wyglądać zakład pretendujący do miana RIPOK MBP, co powinien zapewniać i jakie kryteria spełniać w kontekście aktualnych oraz przyszłych przepisów.

POBIERZ ZAPROSZENIE  |  POBIERZ KARTĘ ZGŁOSZENIA  |  Zachęcamy do udziału!