Dwunasta edycja konkursu poezji religijnej

30 Kwi 2014
W konkursie wzięło udział ponad 700 uczestników z różnych zakątków Polski oraz z  Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych. To dowód na to, że ludzie w każdym wieku  poezję religijną czytają, a także  chętnie  tworzą, nawet jeżeli tematyka dotyczy spraw transcendentnych - Boga, religii, rzeczywistości nadprzyrodzonej.  Gdy studiowałam  nadesłane utwory, byłam pod ogromnym wrażeniem głębokiej wiary wyrażanej prostymi lub niezwykle rozbudowanymi sformułowaniami. Niejednokrotnie w trakcie lektury popadałam w melancholię, uśmiechałam, a bywało, że nie mogłam ukryć  łez wzruszenia. Z czasem doszłam do wniosku, że czytanie poezji religijnej to rodzaj wspólnej  modlitwy, mojej i autora mówi członek jury konkursu Alina Macher redaktor miesięcznika samorządowego MÓJ POWIAT.

Jury zdecydowało o następującym podziale nagród:

W kategorii  I - uczniowie szkół podstawowych:
Miejsce I - Amelia Maj z Wrocławia za wiersz "Modlitwa do Anioła Stróża"
Miejsce II - Oskar Sienkiewicz z Jaroszowic za wiersz "Spotkanie"

W kategorii II - uczniowie szkół gimnazjalnych i średnich:
Miejsce I - Estera Wędzik ze Słodkowa  za wiersz "Mnisi"
Miejsce II - Katarzyna Świetlik z Piławy Górnej za wiersz "Chwile zwątpienia"

Wyróżnienie- Ewa Maria Dąbrowska z Głogowa za wiersz "Twoje ramiona"

W kategorii III - dorośli:
Miejsce  I - Piotr Zemanek z Bielska - Białej za wiersz "Drewnienie"
Miejsce II - Marek Drzewiecki z Chodzieży za wiersz "nie dorosłem"

Zwycięzca w "dorosłej" kategorii, pan Piotr Zemanek to z wykształcenia inżynier, a z zamiłowania poeta. Do niektórych wierszy układa również muzykę i wykonuje je z akompaniamentem gitary.
 O swojej drodze artystycznej i poszukiwaniach poetyckich opowiedział w swoim wystąpieniu członek jury Juliusz Wątroba, znany poeta i satyryk z Rudzicy, autor trzydziestu tomów poezji.

W jury aktywnie uczestniczyła również radna powiatu bielskiego Alina Świeży-Sobel.

Efektem konkursu jest tomik z wierszami laureatów noszący tytuł "Jeszcze raz". Szata graficzna oraz wstęp do książeczki nawiązują do tematyki i symboliki krzyży i kapliczek przydrożnych, nieodzownego elementu naszego krajobrazu i polskiej pobożności.

Oficjalny patronat nad poetyckimi zmaganiami objęli Starosta Bielski Andrzej Płonka i Wójt Gminy Bestwina Artur Beniowski, a patronat medialny m. in. MAGAZYN GMINNY wydawany przez Samorząd gminy Bestwina.

Jarosław Jesionka
Foto: Sławomir Lewczak

{rokbox title=|Dwunasta  edycja konkursu poezji religijnej :: Powiat Bielski| album=|myalbum|}images/2014/20140430_ReligiaKonkursPoetycki/*.jpg{/rokbox}