25 Lis 2013

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska- Republika Słowacka 2007-2013 oraz z budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Beskidy - partnerem było miasto Namestovo ze Słowacji. Projekt trwał od kwietnia 2013 do listopada 2013 r.

W ramach projektu zrealizowano następujące przedsięwzięcia :
- dwudniowe Spotkania Amatorskich Grup Artystycznych SAGA 2013 w kwietniu w Domu Kultury w Kozach. W przeglądzie wzięły udział zespoły artystyczne z powiatu bielskiego oraz miasta Namestovo , w dwóch kategoriach: tanecznej i muzyczno-wokalnej. W sumie wystąpiło 500 uczestników . Uroczyste podsumowanie tego przedsięwzięcia połączone z wręczeniem nagród i dyplomów dla jego laureatów odbyło się podczas Festiwalu Kuchni Regionalnej 25 maja w Zabrzegu.
- kolejnym przedsięwzięciem była impreza plenerowa pn. Festiwal Kuchni Regionalnej „Polski i Słowacki sposób na ziemniaka”, która odbyła się w 25 maja na stadionie LKS “Zabrzeg” w Zabrzegu. Wzięło w niej udział 39 uczestników (KGW, stowarzyszenia, szkoły gastronomiczne oraz ekipy ze Słowacji). Imprezie towarzyszyła oprawa artystyczna w postaci występów zespołów z terenu powiatu bielskiego oraz ze strony partnera słowackiego.
- w ramach projektu zorganizowano dwie wizyty studyjne: promującej smaki i smaczki w powiecie bielskim oraz w Namestovie, w której uczestniczyli przedstawiciele jednostek kultury, branży turystycznej, samorządów oraz mediów z powiatu bielskiego i partnera słowackiego. Przedmiotem wizyt był objazd atrakcji kulturalnych i turystycznych oraz wymiana doświadczeń w tej dziedzinie.
- wydano 3 publikacje: „Smaki i smaczki. …Kulturalnie w Powiecie Bielskim” w ilości 3000 szt., broszurę o mieście Namestovo i jego atrakcjach turystycznych i kulturalnych w ilości 1000 szt. oraz „ Przepisy Polsko-Słowackiej Kuchni Regionalnej” w ilości 3000 szt., wydano także kalendarze ścienne na 2014r. w ilości 500 szt.
- wykonano również gadżety promujące projekt oraz powiat bielski , były to: fartuchy, rękawice, chwytaki, torby ekologiczne, peleryny i zapałki.
Celem głównym projektu było wzajemne zapoznanie się partnerów z historią, folklorem, muzyką, śpiewem, tańcem, sztuką ludową i kulinarną, które stanowią autentyczne elementy życia mieszkańców. Ponadto projekt przyczynił się do rozwoju i promocji markowego produktu powiatu bielskiego „Smaki smaczki” na pogranicza polsko-słowackiego.

{rokbox title=|Zakończenie realizacji projektu pt. „Promocja markowego produktu Powiatu Bielskiego „Smaki i smaczki” :: Powiat Bielski| album=|myalbum|}images/2013/smakismaczki/*.jpg{/rokbox}