W Jasienicy zainaugurowano sportowy rok szkolny

30 Paź 2013

Ta aktywność wpływa bowiem bezpośrednio na kondycję fizyczną i psychiczną młodego pokolenia. Poprawia zdrowotność naszego społeczeństwa i buduje nawyki aktywności ruchowej, która jest niezbędnym elementem naszego zdrowia w każdym przedziale wiekowym.Zajęcia sportowe w szkole uczą młodych ludzi pracy w zespole, dążenia do osiągania celu – nawet za cenę sporego wysiłku. Równie ważne jest propagowanie wśród dzieci i młodzieży sportu powszechnego, którego naturalnym środowiskiem jest szkoła.Przez minione piętnaście lat sport szkolny w powiecie bielskim dał nam powody do prawdziwej dumy, dał nam poczucie, iż jesteśmy powiatem o dużym potencjale sportowym, że nie boimy się konkurencji – tak Wicestarosta Bielski Grzegorz Szetyński mówił podczas Powiatowej Inauguracji Sportowego Roku Szkolnego 2013 / 2014.
Przybyli na nią posłowie na Sejm RP Jacek Falfus, Stanisław Szwed, Wojciech Zimniak (jednocześnie jest Prezesem Zarzadu Głównego Związku Sportowego w Warszawie), Przewodniczący Rady Powiatu w Bielsku – Białej Roman Migdał, Członkowie Zarządu Powiatu Bielskiego Renata Franasik i Stanisław Pięta, radni powiatu bielskiego Grzegorz Boboń, Mariusz Herma, Jerzy Kubik, Alicja Mizera, Leszek Obracaj i Przewodniczący Komisji Sportu Jacek Staszek, a także wójt gminy Jasienica Janusz Pierzyna i Naczelnik Wydziału Sportu w Bielsku – Białej Ryszard Radwan.
Uroczystość inauguracji sportowego roku szkolnego jest okazją do podsumowania osiągnięć sportowych szkół w minionym roku, wyróżnienia młodych sportowców i nauczycieli wychowania fizycznego. W IGRZYSKACH (rywalizacja szkół podstawowych) zwyciężyła SP 5 Czechowice – Dziedzice, drugie miejsce SP 3 Ligota, a trzecie SP 1 Ligota. W GIMNAZJADACH pierwsze miejsce zajęło Gimnazjum z Bystrej, drugie Gimnazjum z Kóz, a trzecie Gimnazjum nr 2 z Czechowic – Dziedzic (dyrektorem tego gimnazjum jest radna powiatu bielskiego Alicja Mizera). W LICEALIADZIE triumfowało Liceum Ogólnokształcące z Czechowic – Dziedzic, przed Liceum z Kóz i Szkołą Mistrzostwa Sportowego Szczyrk.Wielki sukces osiągnęły uczennice SP 3 Ligota Monika Fołta i Kinga Furtak zdobywając mistrzostwo Polski w tenisie stołowym.
Specjalne nagrody otrzymali także gminni organizatorzy sportu, a medale za rozwój sportu szkolnego otrzymali m. in. wójt gminy Jasienica Janusz Pierzyna oraz Czesław Pszczółka animator działalności sportowej w powiecie bielskim. Atrakcją uroczystości był pokaz sportowych umiejętności uczniów z jasienickich szkół, a barwną prezentację obecnych na uroczystości olimpijczyków dokonał Bogdan Dubiel Wiceprezes Beskidzkiej Rady Olimpijskiej.
Na zakończenie uroczystości odsłonięto w miejscowej szkole tablicę pamiątkową poświęconą urodzonemu w Jasienicy olimpijczykowi, srebrnemu medaliście z Melbourne Zygmuntowi Pawlasowi.
Przewodniczący Rady Powiatu Roman Migdał powiedział naszej redakcji, że istnienie na terenie szkoły tablicy poświęconej olimpijczykowi z tej ziemi jest niezmiernie ważne, gdyż jak się powszechnie mówi „szkoła uczy, a przykłady zachęcają” - w tym konkretnym przypadku do uprawiana sportu.

/Jarosław Jesionka/

{rokbox title=|W Jasienicy zainaugurowano sportowy rok szkolny :: Powiat Bielski| album=|myalbum|}images/2013/inauguracjasport/*.jpg{/rokbox}