• Londzin

Wymiana samorządowych doświadczeń

29 Paź 2013

W naradzie udział wzięli burmistrzowie i wójtowie gmin naszego powiatu, skarbnicy i radni Rad Gmin. Powiat bielski reprezentowali wicestarosta Grzegorz Szetyński, członek Zarządu Renata Franasik i sekretarz Halina Kopeć. Naradę prowadził przedstawiciel Kancelarii Adwokatów i Radców Prawnych - Parnowski, Cecota , Gmitruk - Spółka Partnerka z Częstochowy. Głos zabrała również Lidia Piestrzyńska skarbnik gminy Lelów (powiat częstochowski) omawiając autorski program naprawy finansów tej gminy. Zmusił nas do tego niebezpieczny wskaźnik zadłużenia. Trzeba było podjąć wiele trudnych decyzji., m.in. likwidację Gminnego Zakładu Komunalnego, dokonać monitoringu kredytów, przyjrzeć się zarządzaniu oświetleniem ulicznym. Dzięki temu w roku 2012 ograniczyliśmy deficyt o 95 tysięcy złotych – mówiła skarbnik gminy Lelów. Uczestnicy spotkania dyskutowali nad zasadami i procedurami odzyskania VAT, obsłudze prawnej kontroli podatku, zmianach w budżecie i rozliczaniu się gmin z dotacji. Wiele dyskusji, kontrowersji, a nawet emocji wzbudził temat służebności przesyłu (np. energii, wody) jako dodatkowego źródła dochodu jednostek samorządowych.

/A.Macher/

{rokbox title=|Wymiana samorządowych doświadczeń :: Powiat Bielski| album=|myalbum|}images/2013/konfsam/*.jpg{/rokbox}