Nowa hala sportowa w Mazańcowicach

25 Paź 2013

Na uroczystości otwarcia hali pojawili się posłowie na Sejm RP Stanisław Pięta i Stanisław Szwed, Członek Zarzadu Powiatu Bielskiego Stanisław Pięta, radny powiatu bielskiego Jan Borowski oraz przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego. Hala została poświęcona przez proboszcza księdza Pawła Grządziela z Mazańcowic, oraz księdza Andrzeja Dyczka z parafii ewangelickiej z Międzyrzecza Górnego. Ks. Grządziel przytoczył słowa św. Jana Bosko nazywanego Ojcem i Nauczycielem Młodzieży: „ Jak boisko żyje to diabeł jest martwy”. Niech tak będzie tutaj w Mazańcowicach.

Na wstępie uroczystości głos zabrał Wójt Gminy Jasienica Janusz Pierzyna, który w swoim wystąpieniu przypomniał historię budowy hali sportowej. W 1986 roku zawiązał się Społeczny Komitet Rozbudowy Szkoły. Wstępna koncepcja zawierała budowanie w tym miejscu basenu i dopiero z czasem, również ze względów finansowych postanowiono wybudować nowoczesną halę sportową. Sama budowa trwała 3 lata, kosztowała ok. 3 mln 300 tyś zł z czego 30 % dofinansował Urząd Marszałkowski z Katowic.
Na okoliczność otwarcia nowej hali sportowej uczniowie przygotowali atrakcyjną część artystyczną. Widowisko nawiązywało do historii igrzysk olimpijskich. Na hali sportowej zapłonął znicz olimpijski. Młodzież zaprezentowała swoje umiejętności związane ze sportami tj. skok o tyczce , judo i gimnastyka artystyczna.
Dzięki nowej hali młodzież w wieku gimnazjalnym ma możliwość podjęcia nauki w klasie sportowej z rozszerzonym programem wychowania fizycznego. Uczniowie klasy sportowej objęci są również programem wychowawczym pozwalającym pogodzić naukę z treningami w klubie i osiąganiem jak najlepszych wyników w nauce. Mało liczna klasa (około 16 uczniów) stwarza znakomite warunki rozwoju zarówno sportowego jak i naukowego.

Uczniowski Klub Sportowy "OLIMP" przy Gimnazjum w Mazańcowicach jest klubem lekkoatletycznym specjalizującym się w skoku o tyczce. Powstał w 1999 roku i dzięki systematycznej pracy wyspecjalizowanej kadry trenerów osiągnął w ostatnich latach liczne sukcesy. Zawodnicy zajmowali czołowe miejsca w: Mistrzostwach Polski Młodzików, Mistrzostwach Polski Juniorów Młodszych, Mistrzostwach Polski Juniorów, Mistrzostwach Śląska. Nowa hala z całą pewnością daje nadzieje na wychowanie w przyszłości nie tylko Mistrzów Polski ale i Olimpijczyków.

/Jarosław Jesionka/

{rokbox title=|Nowa hala sportowa w Mazańcowicach :: Powiat Bielski| album=|myalbum|}images/2013/halamazancowice/*.jpg{/rokbox}