W Bestwinie otwarto niezwykły ośrodek

25 Wrz 2013

Ten szczęśliwy dla wielu ludzi dzień rozpoczął się Mszą św w bestwińskim kościele sprawowanej przez Ordynariusza Diecezji Bielsko – Żywieckiej Biskupa Tadeusza Rakoczego, dziekana wilamowickiego ks. prałata Michała Boguty i proboszcza z Bestwiny ks. Cezarego Dulkę. Homilia księdza biskupa to określenie relacji jakie zachodzą między ludźmi zdrowymi a sprawnymi inaczej. Stosunek do ludzi chorych, upośledzonych jest lustrem naszego człowieczeństwa. W przestrzeni Pana Boga jest miejsce dla osób z różnymi zaburzeniami, a człowiek zraniony stanowi dla nas wyzwanie. Miarą człowieczeństwa jest opieka jaką otacza się najsłabszych i chorych, tylko gdy uznaje się prawa i godność najsłabszych uznaje się prawa człowieka – mówił w homilii ks. biskup.

Rangę celebracji podniosło sprowadzenie do Bestwiny relikwii św. abpa Józefa Bilczewskiego - jego osobę stowarzyszenie "Razem" wybrało na patrona domu.
Sama budowa trwała pięć lat, lecz dzięki pomocy przede wszystkim rodziców chorych, wielu instytucji samorządowych, firm i osób prywatnych, pod dach budynku wprowadzi się 22 podopiecznych.

Członek Zarządu Stowarzyszenia Tadeusz Sowiński wyjaśnia skąd wzięła się idea budowy tego ośrodka. Nie jest to przecież obiekt, który ma służyć korzyściom materialnym, wręcz przeciwnie, generuje koszty utrzymania. Decyzję podjęto w trosce o tych najbardziej bezbronnych, którzy - gdy rodziców na świecie zabraknie - sami nie poradzą sobie w życiu. Rodziny pragnęły zapewnić im bezpieczne życie i co najważniejsze stały rozwój wspomagany przez terapię i rehabilitację. Dlatego też wewnątrz znalazło się miejsce dla sal warsztatowych, kuchni czy też estrady, gdzie grupa teatralna wystawi swoje spektakle.

Uroczyście wstęgę na otwarciu domu przecinali : ksiądz biskup Rakoczy, ks. Jan Nikiel, wójt gminy Bestwina Artur Beniowski, starosta bielski Andrzej Płonka, prezydent Bielska - Białej Jacek Krywult i prezes Stowarzyszenia Maria Sysak - Łyp. Następnie pasterz naszej diecezji poświęcił dom, witraż św. abpa J. Bilczewskiego w sali widowiskowej oraz krzyże, które zawisną w pokojach podopiecznych.
Przemówienia wobec licznie zgromadzonej publiczności skierowali do Członków Stowarzyszenia parlamentarzyści, a Starosta Bielski A. Płonka gratulując skuteczności działania w trudnych gospodarczo czasach stwierdził, że choć obecny system prawny stwarza trudności w finansowaniu tego typu inwestycji, samorządy będą wspierały tak piękne i potrzebne dzieła.
W uroczystości oddania do użytku ośrodka dla niepełnosprawnych w Bestwinie uczestniczyli ponadto: Przewodniczący Rady Powiatu Bielskiego Roman Migdał, Wiceprzewodniczący Rady Bogusław Stolarczyk i radna Powiatu Bielskiego Alina Świeży – Sobel.

Część artystyczną przygotowało koło teatralne podopiecznych stowarzyszenia "Razem", wystawiając wzruszające przedstawienie pt. "Życie". Muzyczny prezent ofiarował także zespół "Bel Canto" z gimnazjum im. Jana Pawła II w Bestwinie.

Jarosław Jesionka

{rokbox title=|W Bestwinie otwarto niezwykły  ośrodek :: Powiat Bielski| album=|myalbum|}images/2013/osrodekbestwina/*.jpg{/rokbox}