Konferencja o reformie emerytalnej

25 Wrz 2013

Tu, na Podbeskidziu, bardzo mocno stawiamy na edukację, na kształcenie. Dotyczy to zarówno związkowców, jak też samorządowców i szerzej - całego społeczeństwa. Wiemy dobrze, że chcąc zmieniać rzeczywistość, najpierw trzeba ją poznać. Wkrótce czeka nas ważna debata na temat przyszłości systemu emerytalnego, czas więc zacząć interesować się tym tematem - mówił na rozpoczęciu konferencji przewodniczący podbeskidzkiej "Solidarności" Marcin Tyrna.

Na spotkaniu głównym prelegentem była profesor ekonomii Grażyna Ancyparowicz z Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, która od samego początku mocno krytykowała w prasie i podczas wystąpień publicznych, działające w Polsce od 1999 roku Otwarte Fundusze Emerytalne. Profesor G. Ancyparowicz uważa, że jeśli nadal będą funkcjonować struktury OFE , to za kilkanaście lat w Polsce będziemy mieć prawie pięciomilionową rzeszę emerytów w trudnej sytuacji finansowej, z emeryturą w wysokości nie więcej niż 600-700 dzisiejszych złotych.

Natomiast dr Irena Kowalska, specjalista z dziedziny demografii z warszawskiej SGH powiedziała: Starzejemy się jako społeczeństwo. Więcej Polaków umiera niż się rodzi. Nie będzie kto miał pracować na nasze emerytury, nie będzie kto miał nas utrzymywać. W Polsce katastrofa demograficzna spowodowana jest, zmianą wzorców i norm społecznych, rosnącą liczbą związków nieformalnych i bezdzietnych małżeństw. Tak pojmujemy nowoczesność, ale to doprowadzi do kryzysu rodziny i katastrofy demograficznej Polski.

Obecny na konferencji poseł Stanisław Szwed podkreślił, że potrzebna jest prawdziwa reforma systemu emerytalnego. Nie ma miejsca i czasu na doraźne działania. To jest walka o przyszłość nas wszystkich - mówił podczas konferencji.

Prelegenci poinformowali uczestników konferencji, że wkrótce ogłoszone zostanie oficjalne stanowisko krajowych władz "Solidarności" w sprawie przygotowywanej reformy emerytalnej. Zapowiedział to w specjalnym liście do uczestników bielskiej konferencji wiceprzewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” Henryk Nakonieczny.

Na spotkaniu władze samorządowe powiatu bielskiego reprezentowali starosta bielski Andrzej Płonka i członek Zarządu Powiatu Stanisław Pięta.

Podczas konferencji pracownicy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych dla uczestników przy sali sesyjnej przygotowali specjalny punkt informacyjny, gdzie udzielano porad i wyjaśniono wszelkie wątpliwości.

/Tekst: A.Macher, foto: A.Grabski/

{rokbox title=|Konferencja o reformie emerytalnej :: Powiat Bielski| album=|myalbum|}images/2013/solidarnosc/*.jpg{/rokbox}