• Londzin

Strażacy w starej fotografii

23 Wrz 2013
Tymi słowami modlitwy strażaka rozpoczyna się album: „Pożarnictwo ochotnicze powiatu bielskiego na starej fotografii”. W powiecie bielskim straże pożarne funkcjonują w każdej z dziesięciu gmin. Ponad 3800 strażaków, skupionych w 41 jednostkach, gotowych jest nieść pomoc ludziom, walczyć z żywiołem, ratować mienie i dobytek. Ochotnicze Straże Pożarne są także (o czym warto przypominać) organizatorami wielu form kulturalnych czy inicjatyw społecznych.
Fotografie zamieszczone w tym albumie to biało czarne, niejednokrotnie pożółkłe dokumenty – świadectwa z przeszłości. Fotograficzna opowieść rozpoczyna się grupowym zdjęciem druhów OSP z Bestwiny. Kilkunastu panów w połyskujących hełmach, sumiastych wąsach na przedwojennej (dokładna data trudna do ustalenia) fotografii, sygnalista z trąbką przy ustach i sikawka ręczna do zaprzęgu konnego. Już na początku albumu robi się sentymentalnie, a im dalej tym więcej wspomnień i nostalgii. Kolejne zdjęcia to OSP Bestwinka i poświęcenie remizy, na zdjęciu ks. prałat Józef Rączka i arcyksiążę Leon Habsburg, zdjęcie z poświęcenia w 1952 roku samochodu bojowego marki Chevrolet, ks. Eugeniusz Góra przy bojowym wozie Stdebaker, uroczystość poświęcenia sztandaru OSP oraz przekazanie dwóch chorągwi do kościoła w Godziszce. Rok 1933 Rybarzowice poświęcenie kamienia węgielnego pod remizę, zdjęcia z zawodów strażackich z 1950 roku i kursu obrany przeciwgazowej z 1933r, ślubowania Drużyn Młodzieżowych (1949r), pierwsza w powiecie orkiestra strażacka Grodziec 1924 r. Bardzo ciekawe jest zdjęcie z 1903 r z Mazańcowic z przekazania remizy gdzie na zdjęciu widać młodzież szkolną, duchowieństwo i strażaków, którzy aby znaleźć się w kadrze wyszli na dach remizy. Inną ciekawostką jest zdjęcie z 1956 z Czańca na którym strażacy na akcję jadą … motorem, albo zdjęcie z 1948 roku sekcji żeńskiej OSP w Kobiernicach.
Duży wkład w wydanie albumu ma radny powiatu bielskiego, druh Jacek Gabor, który powiedział: Fotografie zawarte w tej publikacji są świadectwem przeszłości stanowiąc ważny dokument historyczny. Na starych fotografiach możemy po latach zobaczyć miniony czas, który już nie powróci. Stanowią te zdjęcia również potrzebny materiał dla badaczy minionych czasów, gdyż dokumentują szereg istotnych wydarzeń, które chcemy ocalić od zapomnienia. To takie ziarenka historii pożarnictwa ochotniczego.
W słowie wstępnym do wspomnianej publikacji Starosta Bielski Andrzej Płonka pisze do strażaków: składam Wam, a także kilku pokoleniom Waszych przodków wyrazy najwyższego szacunku i uznania – jesteście dumą powiatu bielskiego.
J. Jesionka