„Wilamowice” tańczą od 65 lat

23 Wrz 2013
Jubileuszowe obchody okrasił wspaniały występ, w którym zgromadzona publiczność mogła podziwiać regionalne pieśni, tańce i obrzędy, a także posłuchać języka wilamowskiego, którym posługiwał się jego znawca Tymoteusz Król. Nie zabrakło przypomnienia barwnych kart historii, ciekawych anegdot i sytuacji, a także wspomnień byłych członków zespołu. Miło i ciepło wspominano osobę Jadwigi Staneckiej-Bilczewskiej założycielki i pierwszej kierowniczki zespołu, która w trudnych latach powojennych podjęła się stworzenia i prowadzenia regionalnego zespołu. Przez długie lata swojej działalności członkowie pielęgnują wspaniałą kulturę i tradycję oraz podtrzymuje dawne, często już zapomniane zwyczaje tego regionu, jak choćby „pierzowiec” czyli zwyczaj skubania pierza czy taniec zwany „chodzonym”. Po krótkim występie przyszedł czas na oficjalną część jubileuszu, na który przybyło wielu zaproszonych gości, przedstawicieli zaprzyjaźnionych zespołów, Kół Gospodyń Wiejskich, stowarzyszeń oraz władz samorządowych na czele z wiceburmistrzem Wilamowic Stanisławem Gawlikiem i wicestartostą bielskim Grzegorzem Szetyńskim. „Mało jest zespołów, które poszczycić się mogą tak bogatą historią, tradycją i pięknymi strojami. Serdecznie gratuluję Wam wszystkim wytrwałości, zaangażowania oraz pasji z jaką działacie i zarażacie kolejne pokolenia. Życzę, aby Wasza ciężka praca przynosiła wiele satysfakcji, radości i była zawsze tak wspaniale przyjmowana jak dziś.” - powiedział podczas wręczania pamiątkowej tabliczki upamiętniającej jubileusz G. Szetyński. W jubileuszowych obchodach wziął udział również radny Rady Powiatu Bielskiego Jerzy Kubik, a także poseł do Parlamentu Europejskiego Małgorzata Handzlik. Ciekawostką jest przekrój wiekowy członków. Najmłodszy tancerz ma 6 lat, a najstarszy 86, zdarza się więc tak, że wnuczek tańczy z babcią.
A. Grabski
{rokbox title=|„Wilamowice” tańczą od 65 lat :: Powiat Bielski| album=|myalbum|}images/2013/65latwilamowice/*.jpg{/rokbox}