Dożynki w Pisarzowicach

16 Wrz 2013

Dożynki są ludowym świętem połączonym z obrzędem dziękczynienia za ukończenie żniw i prac polowych, są ukoronowaniem całorocznej pracy rolników. Od pokoleń obchodzone w całym kraju i tradycyjnie od wielu już lat w naszej wiosce w kościele Parafialnym.

Mszę Świętą w intencji rolników, gospodarzy, ogrodników ,pszczelarzy odprawił ksiądz proboszcz Janusz Gacek w asyście wikariuszy ks.Adama i ks.Ireneusza.
Z symbolicznym bochnem chleba jako darem ołtarza szli Starostowie Dożynek państwo Jadwiga i Konrad Kobielus, kwiaty i zboże pod zasiew niosły dzieci Magdalena i Kasia Kobielu oraz Kaja Puzoń, wieniec dożynkowy u stóp ołtarza złożyli rolnicy państwo Helena i Jan Handzlik, pszczelarze Adam Pieczka i Jerzy Smolarski jak co roku ofiarowali złocisty miód, a Sołtys wsi pan Stanisław Peszel z małżonką wino mszalne.
W trakcie mszy świętej ks. Proboszcz mówił o poszanowaniu pracy rolnika i o szacunku do chleba. Poświęcił piękny bochen chleba ,upieczony przez państwo Renatę i Andrzeja Manda, wieniec zrobiony przez panie z KGW oraz tegoroczne symboliczne zbiory, które to stanowiły piękną dekoracja ołtarza ,zrobiona przez panie Agatę Kubiczek i Wandę Adamczyk.
Na mszy świętej wystąpił z pieśniami dożynkowymi Zespół Regionalny „Pisarzowianki”, któremu przygrywała gościnnie pani Urszula Mrowiec. Nie zabrakło także naszej młodzieżowej orkiestry dętej pod batutą Damiana Bogacza.
Dalsza , ale również tradycyjna część uroczystości dożynkowych odbyła się w WDK w Pisarzowicach.
Inicjatorzy uroczystości dożynkowych, sołtys pan Stanisław Peszel, Zarząd KGW pod kierownictwem pani Puzoń Cecylii, dziękują współorganizatorom:
* Księdzu Proboszczowi Januszowi Gacek oraz wikariuszom
* Radzie Sołeckiej
* Starostom Dożynek państwu Kobielus oraz państwu Handzlik
* Zespołowi Regionalnemu „Pisarzowianki”
* Pszczelarzom naszej parafii
* Państwu Donacie i Adamowi Gacek
* Państwu Monice i Romanowi Kiczmer
* Paniom które to uwiły przepiękny wieniec dożynkowy: Małgorzacie Kubiczek, Krystynie Kasperek, Zofii Trembla, Eugenii Leśniewskiej, Czesławie Haczek, Marii Żurek, Barbarze Płonka, Helenie Olearczyk, Stanisławie Dudek
Oraz tym wszystkim, bez których pomocy organizacyjnej i finansowej ta piękna, tradycyjna uroczystość nie mogłaby się odbyć.
„….Poprzez wszystkie roku pory
zechciej Pani z nami trwać
gdy będziemy znowu w trudzie
nowe ziarno w ziemie siać.”

Przewodnicząca KGW Puzoń Cecylia
Zdjęcia Tomasz Tobiasz

{rokbox title=|Dożynki w Pisarzowicach :: Powiat Bielski| album=|myalbum|}images/2013/dozynkipisarzowice/*.jpg{/rokbox}