Otwarcie CTTK

13 Wrz 2013

Jest to bez wątpienia jedno z najważniejszych wydarzeń gospodarczych w ostatnich miesiącach nie tylko w powiecie bielskim. Na terenie Bielskiego Parku Technologicznego (popularne lotnisko w Kaniowie) powstało CENTRUM TRANSFERU TECHOLOGII KOMPOZYTOWYC. Obiekt CTTK składa się dwukondygnacyjnej części biurowej o pow. 1200 metrów sześciennych oraz hali produkcyjno – doświadczalnej o pow. 1550 metrów sześciennych przeznaczonej do wynajmu. W ramach obiektu CTTK do wynajmu przewidziano także salę konferencyjno – szkoleniową dla 100 osób, pracownie projektowe, część laboratoryjno – badawczą, bufet i szatnie. Nowy obiekt wyposażony jest w sprzęt specjalistyczny niezbędny do projektowania i wykonania wzorów przemysłowych ze struktur kompozytowych.

Na uroczystość otwarcia nowoczesnego obiektu przybyli m.in. Starosta Bielski Andrzej Płonka, Wicestarosta Bielski Grzegorz Szetyński, Członek Zarządu Powiatu Stanisław Pięta, radni powiatowi: Katarzyna Juraszek – Żydek, Józef Herzyk, Józef Maziarz, Sekretarz Powiatu Halina Kopeć, przedstawicielka Urzędu Marszałkowskiego Anita Szymańda, Burmistrz Czechowic – Dziedzic Marian Błachut, Wójt Gminy Bestwina Artur Beniowski, Przewodniczący Rady Nadzorczej Bielskiego Parku Technologicznego Michał Holeksa oraz przedstawiciele Izby Gospodarczej i przemysłu lotniczego.

Starosta Bielski Andrzej Płonka w swojej wypowiedzi w trakcie otwarcia nowego obiektu podkreślając wagę tego wydarzenia powiedział m.in. Powstanie Centrum Transferu Technologii Kompozytowych to świetny przykład współpracy samorządu powiatowego, gminnego i prywatnego biznesu. To inwestycja perspektywiczna, stwarzająca nowe miejsca pracy. Dodam, że od siedmiu lat gdy powstawał Bielski Park Technologiczny zatrudnienie znalazło tutaj trzysta osób, głównie z powiatu bielskiego. Otwierany dzisiaj obiekt CTTK będzie podmiotem wspierającym przedsiębiorców w szczególności zainteresowanych uruchomieniem bądź poszerzeniem produkcji kompozytowej, odnawialnych źródeł energii lub innych innowacyjnych przedsięwzięć. Dzięki tej inwestycji powiat bielski mocno wpisuje się na mapę gospodarczą Polski jako obszar innowacyjnych produkcji w dziedzinie motoryzacji, lotnictwa i produkcji maszyn.

Projekt realizowany był w oparciu o środki Bielskiego Parku Technologicznego, wsparty poprzez RPO WSL, działanie 1.3. Transfer technologii i innowacji. Wartość całkowita projektu (brutto): 9 839 385,00 PLN

Dodajmy, że teren na którym funkcjonuje Bielski Park Technologiczny to pięć hal produkcyjnych, 700 metrowy pas startowy, budynek kontroli lotów - to tereny pokopalniane które jeszcze dziesięć lat temu pełne były górniczych hałd niczym w filmach Kazimierza Kutza.

Tekst: Jarosław Jesionka
 Foto: Artur Grabski

{rokbox title=|Otwarcie CTTK :: Powiat Bielski| album=|myalbum|}images/2013/lotniskocttk/*.jpg{/rokbox}