Dożynki 2013

11 Wrz 2013

Współcześnie podziękowaniom za plony przewodniczą Starosta i Starościna dożynkowi. Najpierw wnoszone są wieńce dożynkowe wykonane z kłosów zbóż, owoców, warzyw, polnych kwiatów. Następnie Starosta i Starościna wręczają bochen chleba upieczonego z mąki pochodzącej z ostatnich zbiorów przedstawicielom władz samorządowych danej gminy, potem składane są symboliczne dary z najnowszych plonów, przetwory mięsne, owoce – często stanowią one wystawę osiągnięć lokalnych rolników.
Tak też jest w powiecie bielskim, w okresie tzw. równonocy (Słowiańskim zwyczajem) mają miejsce gminne dożynki w których uczestniczą władze samorządowe powiatu bielskiego. I tak Starosta Bielski Andrzej Płonka uczestniczył w święcie plonów w Rudzicy (gmina Jasienica), Wicestarosta Bielski Grzegorz Szetyński w Jaworzu, Członek Zarządu Powiatu Renata Franasik w Dankowicach (gmina Wilamowice), a Członek Zarządu Stanisław Pięta w Kozach.
N/ Starostowie dożynek w Kozach Beata i Tadeusz Stwora w trakcie korowodu
N/z Członek Zarzadu Powiatu Renata Franasik składa podziękowania za pracę rolnikom podczas dożynek w Dankowicach
JJ