Plastycy z „Ondraszka” świętowali jubileusz 45 – lecia

09 Wrz 2013

Już kiedy zakładał ją Józef Świerk jej członkowie postanowili nie tylko malować, ale przede wszystkim popularyzować i utrwalać wszystko co było związane ze sztuką i folklorem. Stowarzyszenie działało pod nazwą Stowarzyszenie Artystów Amatorów „Ondraszek” , a od 2000r . funkcjonuje jako Stowarzyszenie Plastyków „Ondraszek” bowiem uznano, że członkowie tej grupy to profesjonaliści, wielu z nich pokończyło kursy, szkoły artystyczne lub otrzymało uprawnienia artysty plastyka potwierdzone przez Ministerstwo Kultury i Sztuki.

Jubileusz obchodzono w Domu Kultury Włókniarzy w Bielsku – Białej, jego kierownik Barbara Śliwińska – Jacyków przywitała licznie zgromadzonych gości, wśród których nie zabrakło przedstawicieli samorządów aktywnie wspierających „Ondraszka”. Zabierając głos prezydent Bielska – Białej Jacek Krywult podkreślił, że stowarzyszenie to jako najstarsza podbeskidzka grupa artystyczna ma na swoim koncie wiele sukcesów, które wspaniale i z dużym efektem promują miasto i powiat bielski.

Na ręce przewodniczącego stowarzyszenia Czesława Szwajkosza, ubranego na tę szczególną okazję w strój zbójnika Ondraszka zaproszeni goście składali gratulacje i wyrazy uznania za wszelkie doznania i chwile wzruszeń, jakich dostarczają portrety, akwarele, rzeźby, malarstwo sztalugowe i ceramika autorstwa artystów tej grupy.

Starosta bielski Andrzej Płonka w liście gratulacyjnym akcentował natomiast rolę warsztatów, plenerów oraz znaczenie edukacji artystycznej, w tym wystaw i publikacji przygotowywanych przez członków stowarzyszenia.

Z okazji jubileuszu przygotowano też wspomnieniową prezentację multimedialną oraz w sali wystawowej DK Włókniarzy interesującą wystawę prac pod nazwą „Ondraszek to my”.

/Alina Macher/

{rokbox title=|Plastycy z „Ondraszka” świętowali jubileusz 45 – lecia :: Powiat Bielski| album=|myalbum|}images/2013/ondraszekjubileusz/*.jpg{/rokbox}