Serce Szpitala Pediatrycznego

09 Maj 2013

7 maja uroczyście poświęcono i oddano do użytku po przebudowie i remoncie nowoczesny Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii Dzieci w Szpitalu Pediatrycznym w Bielsku-Białej. To serce szpitala, tu trafiają dzieci w najtrudniejszych stanach zagrożenia życia, z zaburzeniami oddychania, akcji serca, z zatruciami, z sepsą. Jak mówi dyrektor szpitala Ryszard Odrzywołek „tu wyrywa się dzieci z rąk śmierci”. Na oddziale są dwie sale, gdzie znajduje się pięć łóżek oraz specjalna sala z dwoma inkubatorami. Otwierając nowoczesny oddział w szpitalu, który obsługuje małych pacjentów nie tylko z miasta Bielska – Białej i powiatu bielskiego, ale z całego regionu, wstęgę przecięli biskup ordynariusz diecezji bielsko- żywieckiej ks. Tadeusz Rakoczy, starosta bielski Andrzej Płonka, prezydent miasta Bielska – Białej Jacek Krywult oraz dyrektor szpitala Ryszard Odrzywołek . Biskup T.Rakoczy po poświęceniu oddziału, zwrócił się z wyrazami uznawania do dyrekcji szpitala, lekarzy, pielęgniarek, starosty bielskiego, radnych Rady Powiatu, wszystkich przedstawicieli samorządów gminnych i instytucji wspierających szpital oraz pogratulował tej inwestycji, ważnej dla zdrowia i życia małych pacjentów.

Marek Sobol, ordynator oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii Dziecięcej, omawiając inwestycję, przypomniał, że najbliższy tego typu odział znajduje się w szpitalu klinicznym w Katowicach Ligocie. Przebudowa oddziału znacząco wpływa na poprawę warunków leczenia, w tym znieczuleń dla dzieci.

Dyrektor R. Odrzywołek podczas otwarcia poinformował wszystkich licznie przybyłych gości, że w 2012 roku w Szpitalu Pediatrycznym w Bielsku-Białej hospitalizowano 6 tysięcy małych pacjentów, a w poradniach specjalistycznych pomoc uzyskało i prowadzi leczenie około 63 tysiące dzieci. Budowę Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii Dzieci rozpoczęto jesienią 2012 roku. W ramach inwestycji wyremontowane zostały oddział chirurgii dziecięcej i laryngologii dziecięcej. Całość kosztowała 2,1 mln zł, z czego 1,9 mln zł pochodziło z budżetu powiatu bielskiego. W niedalekiej przyszłości planuje się modernizację bloku operacyjnego, przebudowę Izby Przyjęć pod katem przekształcenia w szpitalny oddział ratunkowy oraz termomodernizację całego budynku.

/A.Macher/

{rokbox title=|Serce Szpitala Pediatrycznego – OIOM po remoncie :: Powiat Bielski| album=|myalbum|}images/2013/szpital/*.jpg{/rokbox}