• Londzin

55 lat Orkiestry Dętej w Porąbce

08 Maj 2013

W trakcie homilii ks. proboszcz Eugeniusz Nycz podkreślił, że nie ma na terenie parafii i gminy ważniejszego wydarzenia kulturalnego, społecznego czy religijnego bez udziału tej orkiestry. Jej członkowie wnoszą ducha patriotycznego i religijnego w życie codzienne Porąbki. Przytoczył słowa poety, że muzyka to niebo usłane nutkami zamiast gwiazd.
Marszem „Wiwat” Landowskiego orkiestra dęta rozpoczęła swój jubileusz już w Domu Kultury. W trakcie uroczystej gali orkiestra brawurowo zagrała wiązanki melodii filmowych i zespołu The Bestles oraz „Polish Country”, a także szereg utworów naszych południowych sąsiadów - „Pozdrowienia z Egerland” czy „Wełtawa Błękitna”.

Podczas uroczystości odznaczono wielu członków orkiestry. Odznakę złotą z wieńcem laurowym otrzymał Czesław Bułka (aktualny wójt gminy, przez 40 lat grający w orkiestrze) i Franciszek Janosz. Złotą odznakę z laurem - Józef Jura, Artur Pękala. Srebrną - Mateusz Lubański, Michał Ciołek, Teresa Jura, Katarzyna Bułka i Szymon Bułka.
Działająca przy Domu Kultury w Porąbce orkiestra dęta powstała w 1958 roku. Jej założycielem był Wiktor Grabski, a pierwszym kapelmistrzem Leopold Balcy. Zajęcia orkiestry cfieszyły się tak dużym zainteresowaniem, że na jednym instrumencie ćwiczyło nawet pięciu uczniów. Od trzydziestu dwóch lat jej kapelmistrzem jest Roman Pękala, długoletni nauczyciel Państwowej Szkoły Muzycznej w Żywcu. Orkiestra bierze udział w wielu przeglądach i festiwalach, zdobywając w nich liczne nagrody i wyróżnienia. To orkiestra wielopokoleniowa. Najmłodszy członek orkiestry ma 11 lat, a najstarszy 73.

Orkiestra za osiągnięcia otrzymała odznaki: brązową, srebrną, złotą i złotą z laurem Polskiego Związku Chórów i Orkiestr oraz honorową dla szczególnie zasłużonych dla województwa bielskiego. Dyplom honorowy Ministerstwa Kultury i Sztuki w 2003 roku. Złotą, Nagrodę Towarzystwa Przyjaciół Porąbki „Porąbczanin roku 2012”, nagrodę gminy Porąbka „Srebrną różę” oraz nominację do nagrody ks. Londzina przyznawanej przez starostę bielskiego.
Jubileuszu orkiestrze z Porąbki pogratulował Starosta Bielski Andrzej Płonka, a wśród zaproszonych gości był radny powiatu bielskiego Kazimierz Gałuszka oraz Kierownik Biura Promocji Starostwa Powiatowego Bogdan Kocurek.
Gospodarze gminy na 55 – lecie orkiestry przekazali bukiet barwnych róż w liczbie 55, które jak przystało na orkiestrę dętą „wylądowały” nie w wazonie, a w … wielkiej trąbie.

Jarosław Jesionka

{rokbox title=|55 lat Orkiestry Dętej w Porąbce :: Powiat Bielski| album=|myalbum|}images/2013/55porabka/*.jpg{/rokbox}