Górale nad morzem

26 Lip 2019

W miniony weekend na usteckiej promenadzie, już po raz dwudziesty odbyła się promocja Beskidów, miasta Bielska-Białej, powiatu bielskiego, żywieckiego, cieszyńskiego i Euroregionu Beskidy.

Podczas cyklicznej imprezy „Bielsko – Biała i Beskidy w Ustce” prezentowano tradycje, folklor, rękodzieło ludowe i kulturę górali beskidzkich. Impreza cieszyła się ogromną popularnością, a w ocenie organizatorów … największą frekwencją w ciągu ostatnich lat.

Turyści i mieszkańcy mogli zapoznać się z materiałami promocyjnymi z całego regionu na stoisku informacyjnym, gdzie specjaliści m.in. z Miejskiego Centrum Informacji Turystycznej Miasta Bielska-Białej oraz Biur ds. Promocji Powiatu bielskiego, żywieckiego i cieszyńskiego organizujących całe przedsięwzięcie, zachęcali do przyjazdu w nasze piękne beskidzkie strony m.in. do Szczyrku, Bielska-Białej, Wisły, Ustronia czy Cieszyna. Starostwo Powiatowe w Bielsku-Białej reprezentowały: Alina Macher redaktor naczelna miesięcznika „Mój Powiat” i Magdalena Więzik podinspektor w Biurze ds. Promocji Powiatu.

Każdy mógł także spróbować tradycyjnej kuchni – pysznych oscypków, kwaśnicy czy nalewek. Ponadto można było zabrać ze sobą część naszej kultury prezentowanej na stoiskach twórców ludowych m.in. rzeźby, bibułkowe kwiaty, haftowane obrusy, drewniane ptaszki i zabawki. Powiat bielski reprezentowali znani twórcy ludowi Maria i Czesław Kubikowie z Czechowic-Dziedzic oraz Mieczysław Tutaj z Mesznej.

Na plażowiczów czekała moc atrakcji przygotowana przez organizatorów. Impreza rozpoczęła się od aktywności sportowej na plaży, gdzie rozegrał się XVII Międzynarodowy Turniej Siatkówki Plażowej o Puchar Przewodniczącego Euroregionu Beskidy. W zawodach wzięło udział 14 par. Uroczyste wręczenie pucharów i dyplomów odbyło się na scenie głównej, puchary wręczał prezes Stowarzyszenia „Region Beskidy” Przemysław Kamiński wraz z dyrektor Sdružení „Region Beskydy” z Frydka- Mistka Dagmarą Valášková i dyrektorem Biura Stowarzyszenia Marcinem Filipem.

Oficjalnego otwarcia imprezy dokonali starosta cieszyński Mieczysław Szczurek, prezydent miasta Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski oraz z-ca prezydenta miasta Bielska-Białej Przemysław Kamiński.

Na scenie na Promenadzie w Ustce swoje umiejętności wokalne i artystyczne zaprezentowały niesamowicie utalentowane członkinie zespołu wokalno-tanecznego „Włóczykije” z Fundacji Wspierania Talentów Dzieci, Młodzieży i Dorosłych „Włóczykije” pod czujnym okiem instruktorów Aleksandry i Dariusza Stępniów. Zespół reprezentujący powiat bielski zachwycił publiczność i emanując pozytywną energią, pobudzał do wspólnej zabawy. Kolejnym elementem , który już chyba na stałe wpisał się w program artystyczny w Ustce to góralska zabawa dla dzieci i dorosłych, połączona z konkursami i zawodami z „nutką humoru” przygotowane zostały przez znanego górala-wodzireja z Mesznej Sławomira Trojaka.

Na scenie zagrały również kapele góralskie "Wałasi" z Istebnej oraz "PoPieronie" z Żywca, które pokazały nieprawdopodobny kunszt muzyczny, prezentując góralskie tradycyjne utwory połączone z elementami muzyki folkowej, jazzowej i pochodzącej z różnych regionów Karpat. Wieczorną zabawę zapewnił Zespół Pearl Band z Bielska-Białej wraz z zespołem "Włóczykije" oraz gościnnie Magdaleną Więzik pracownikiem Biura ds. Promocji Powiatu, Kultury, Sportu i Turystyki Starostwa Powiatowego w Bielsku-Białej. Sytuacja ta nastąpiła po nagłej chorobie wokalistki, która trafiła do szpitala w nocy z piątku na sobotę – życzymy Pani Karolinie Lapczyk „Perła” dużo zdrowia!

Odbyły się również pokazy filmów animowanych dla dzieci z Reksiem, Bolkiem i Lolkiem w głównej roli, zabawy zręcznościowe dla małych i dużych turystów prowadzone przez Bielsko Bialski Ośrodek Sportu i Rekreacji. Obok stoiska informacyjnego można było obejrzeć wagonik Kolejki Linowej na Szyndzielnię oraz unikalny egzemplarz fiata 126p z Muzeum Fiata 126p im. Ryszarda Dziopaka. Do wielu atrakcji przygotowanych przez organizatorów można dołączyć również „Namaluj swoje marzenia - malowanie Czekoladą” prowadzone przez bielską malarkę Magdalenę Kapelę, która dziękowała firmie IDEAEventS za najlepszą czekoladę na świecie.

Tradycyjnie w niedzielę 21 lipca w kościele parafialnym pw. Najświętszego Zbawiciela w Ustce została odprawiona uroczysta góralska msza święta, rozpoczynająca się pochodem z asystą góralską, w której oprócz kapel regionalnych uczestniczyli również twórcy ludowi i przedstawiciele organizatorów w strojach regionalnych. Oprawę muzyczną i piękny koncert na zakończenie przygotowała kapela góralska „Wałasi”. Proboszcz usteckiej parafii ksiądz Marek Mackiw, nie krył wzruszenia i dziękował kilkukrotnie wszystkim uczestnikom i organizatorom imprezy m.in. za krzewienie kultury, zachowanie od zapomnienia tradycji regionalnych, chwalenie Boga przez śpiew, muzykę oraz dzielenie się tym co najlepsze w Beskidach z turystami i mieszkańcami Ustki.

Impreza ta po raz kolejny udowodniła, że promocja naszego regionu organizowana przez powiat bielski, żywiecki, cieszyński, województwo śląskie i miasto Bielsko-Biała wykracza poza granice standardów. Lokalne samorządy i stowarzyszenia, zespoły regionalne, kapele góralskie, twórcy ludowi oraz nasza kuchnia regionalna, przyciąga turystów z całej Polski w Beskidy. Kultura i tradycje naszego regionu są czymś wyjątkowym, często niespotykanym w skali całego kraju, stąd trzeba je pielęgnować, chwalić się nimi i promować … od południa na północ Polski, wzdłuż i wszerz. Zapraszamy w Beskidy!

(tekst: M.Więzik, foto: M.Więzik, A.Macher)