„ UWAGA ! Zmiana godzin dyżurów Nieodpłatnej Pomocy Prawnej w dniach 24, 27 i 31 grudnia.”

Zobacz zmiany godzin w punktach Nieodpłatnej Pomocy Prawnej

Kontratenor i fletnia Pana

17 Lip 2019

W ubiegłym tygodniu podczas XXXIII Bystrzańskich Recitali Organowych w kościele Najdroższej Krwi Pana Jezusa Chrystusa w Bystrej Krakowskiej wystąpili znamienici goście: Marcin Ciszewski kontratenor, Dumitru Harea – fletnia Pana i Ewa Bąk – organy.

Marcin Ciszewski jest absolwentem Akademii Muzycznej w Gdańsku, debiutował w Warszawskiej Operze Kameralnej i Filharmonii Narodowej. Ukończył studia jako tenor, kontratenor i haute-countre, co jest ewenementem na skalę światową. Zagrał w wielu krajach, wystąpił w wielu festiwalach, koncertował pod batutą wybitnych dyrygentów. Posiada bogaty repertuar, wykonuje muzykę różnych epok, jednak specjalizuje się w muzyce barokowej, bierze udział w przedsięwzięciach muzycznych Europejskiej Akademii Barokowej we Francji. Od lat współpracuje z bielszczanką Ewą Bąk, kierownikiem artystycznym Bystrzańskich Recitali Organowych, która prowadzi klasę organów w diecezjalnym studium organistowskim przy kurii Diecezji Bielsko – Żywieckiej. Marcin Ciszewski od 2005 roku jest związany z Akademią Muzyczną w Gdańsku, gdzie jest adiunktem i posiada stopień naukowy doktora sztuk muzycznych. Na koncercie w Bystrej jego recital, a zwłaszcza wykonanie pieśni Szuberta „Ave Maria” zachwyciło publiczność.

Dymitru Harea urodził się w Mołdawii, jest absolwentem Akademii Muzycznej w Kiszyniowie w klasie fletni Pana. Na fletni Pana gra od 22 roku życia. Ściśle współpracuje z Muzeum Instrumentów Muzycznych w Poznaniu. Koncertuje w Polsce i zagranicą. Założył własne zespoły: najpierw „Karpatia”, potem „Besarabia”, w z którymi promował muzykę Mołdawii i Rumunii. Od 2009 roku prowadzi z dużym sukcesem ogólnopolskie warsztaty gry na fletni Pana w Bielsku – Białej i od 2011 roku w Lesznie. Jego wykonanie utworów Mozarta, Bethovena czy Roblsa „El condor pasa”, albo utworu Ennio Morricone z filmu „Misja” czy pięknego utworu „Samotny Pasterz” wzruszało i zachwycało.

Publiczność domagała się bisów, a artyści nie mogli pozostać obojętni na tak żarliwe prośby.

To był wyjątkowy wieczór pełen emocji, muzycznych i literackich refleksji i doznań.

Do tej arcyciekawej muzycznej podróży zaprosiła Grażyna Durlow, która z klasą i ogromną znajomością prezentowanego tematu pięknie prowadziła koncert.

W sobotę 20 lipca w koście w Bystrej Krakowskiej wystąpi Aleksandra Kołodziejczyk – mezzosopran i Patryk Podwojski – organy.

W ostatnią sobotę lipca (27.07.) wystąpi Alina Mleczko – saksofon altowy, a na organach zagra Jan Bokszyczanin.

Recitale sponsorują: Starostwo Powiatowe w Bielsku – Białej, Urząd Gminy w Wilkowicach, GOK „Promyk”, parafianie i goście Domu Rekolekcyjnego „Nazaret”.

/A.Macher/