• Londzin

Piłkarki ręczne z Bystrej najlepsze w Polsce

14 Cze 2019

Tytuł Mistrza Polski w Igrzyskach Młodzieży Szkolnej w Piłce Ręcznej dziewcząt zdobyła Szkoła Podstawowa nr 2 im. Juliana Fałata w Bystrej z Oddziałami Sportowymi.

Bystrzanki na co dzień uczęszczają do klasy sportowej i jednocześnie Klubu Sportowego - "Bystra", trenując na przyszkolnej, pięknej hali sportowej. Poza dziesięcioma godzinami wychowania fizycznego, w ich tygodniowym planie są też dodatkowe popołudniowe treningi, sparingi, udział w turniejach i co najważniejsze, w oficjalnych rozgrywkach Śląskiego Związku Piłki Ręcznej.

Jak jest droga by zostać Mistrzem Polski w grach zespołowych? Trzeba uczestniczyć aż w siedmiu etapach rozgrywek, wygrywając po drodze wszystkie mecze, a na pewno ten ostatni w wielkim finale.

Dokładnie tego dokonała wspaniała grupa dziewcząt na co dzień ucząca się w SP nr 2 w Bystrej. W pierwszych sześciu etapach porażka oznaczała by odpadnięcie z turnieju. Jednak tak się nie stało i bez problemu uczennice przebrnęły bez porażki od etapu gminnego po sam finał wojewódzki. Tam zmierzyły się z zawodniczkami Akademii Handballu Ruch Chorzów, a w meczu o awans do szczebla centralnego, odprawiły z kwitkiem zawodniczki Sośnicy Gliwice.

Wyniki po sześciu etapach:

Szczebel gminny:

1. SP 2 Bystra : SP 1 Bystra 23:1
  2. SP 2 Bystra : SP 2 Wilkowice 23:2

Szczebel półfinału powiatowego:

1. SP 2 Bystra : SP 2 Szczyrk 32 :8
  2. SP 2 Bystra : SP 6 Czechowice-Dziedzice 31:3

Szczebel finału powiatowego:

1. SP 2 Bystra : SP Pisarzowice 17:4
  2. SP 2 Bystra : SP 1 Czaniec 39:9

Szczebel 1/4 finału wojewódzkiego:

1. SP 2 Bystra : SP 32 Bielsko - Biała 29 : 5
  2. 8. SP 2 Bystra : ZS w Łękawicy 26 : 6

Szczebel 1/2 finału wojewódzkiego:

1. SP 2 Bystra : SP 16 w Jastrzębiu Zdroju 25 : 7
  2. SP 2 Bystra : SP 13 Żory 16 : 10

Szczebel finału wojewódzkiego:

1. SP 2 Bystra : SP 21 Chorzów 29 : 21
  2. SP 2 Bystra : Gim. 6 Gliwice 25 : 14

Etap centralny, czyli Finał Ogólnopolski Igrzysk Młodzieży Szkolnej, odbył się w Dźwirzynie w dniach 7-11 czerwca 2019 roku. Do udziału zgłosiły się mistrzynie trzynastu województw. SP 2 Bystra została rozstawiona z numerem jeden, na podstawie zeszłorocznych wyników rozgrywek klubowych młodziczek, w których  bystrzanki zajęły III miejsce w Polsce. Trafiły jednak do mocnej grupy z mistrzyniami województwa lubelskiego: SP 2 Kraśnik, małopolskiego - SP 91 Kraków i opolskiego - SP 1 Grodków. Pewną trudnością był też dość krótki czas gry jak na ten etap rozgrywek,  wynoszącego 2x15 minut, gdzie dziewczęta przyzwyczajone są do dwukrotnie dłuższych spotkań. Po wygraniu fazy grupowej, trzeciego dnia uczennice SP 2 w Bystrej zaczęły się rozkręcać, wygrywając wysoko swoje kolejne spotkania. W szczególności zwycięstwa po pięknej grze  z Piotrkowem i głodnym rewanżu Krakowem, spowodowały, że już nikt nie chciał trafić na "bystrzanki".

Mecz o tytuł Mistrzyń Polski był wart finału. Bardzo mocna SP z Kwidzyna z oddziałami SMS postraszyła bystrą, rozbijając jak się później okazało trzecią drużynę w Polsce z Kowalewa Pomorskiego.

Początkowo postawne zawodniczki Kwidzyna męczyły bystrzanki potężnymi rzutami z dystansu, wychodząc na dwupunktowe prowadzenie. Po kosmetycznych zmianach ustawienia obrony, Bystra zaczęła odrabiać straty, kończąc pierwszą połowę jednobramkową przewagą   9:8. Po zmianie stron, góralki zaczęły odjeżdżać mistrzyniom województwa pomorskiego. Obrona Kwidzyna nie mogła sobie poradzić z przepięknymi asystami do obrotowej Natalii Wrony. Krwi napsuły też rozgrywająca Julia Talik, która kompletnie nie przejmowała się często o wiele cięższymi Kwidzyniankami, penetrując szeregi obrony z każdej pozycji. Pozostałe rozgrywające Zuzanna Gruca i Julia Wołoch popisywały się swoimi wręcz ekwilibrystycznymi umiejętnościami, robiąc wrażenie nawet na obserwującej z trybun rozgrywki trenerce Kadry Polski juniorek Młodszych. Gdy Pomorzanki skoncentrowały się na środku, do roboty wzięły się obie nasze skrzydłowe: Dominika Jakubiec i Magdalena Widuch. Do tego wszystkiego fenomenalnie spisywała się bramkarka - Kinga Jaszczuk, powołana tego samego dnia do Reprezentacji Polski na Mistrzostwa Europy w Piłce Ręcznej Plażowej Juniorek.  SP 2 Bystra wygrała  ostatecznie 19:13 - zdobywając tytuł Mistrza Polski.

Organizatorzy postanowili wyróżnić Dominikę Jakubiec jako najlepszą lewo-skrzydłową, oraz wspomnianą wcześniej bramkarkę - Kingę. Trener natomiast wręczył upominek najlepszej wg. niego obrotowej turnieju - Natalii Wronie - która zdobyła najwięcej punktów dla bystrzanek. Żadnym zaskoczeniem był też wybór najlepszej zawodniczki turnieju - którą zasłużenie została Zuzanna Gruca.

Wyniki: Faza Grupowa:

SP 2 Bystra : SP 2 Kraśnik  13:11

SP 2 Bystra : SP 1 Grodków 19:16

SP 2 Bystra : SP 91 Kraków  14:8

Ćwierćfinał:

SP 2 Bystra : SP 2 Piotrków Trybunalski 19:9

Półfinał:

SP 2 Bystra : SP 91 Kraków 20:11

Finał:

SP 2 Bystra : SP Kwidzyn 19:13

Serdeczne podziękowania ślemy  Urzędowi Gminy Wilkowice z Panem Wójtem Januszem Zemankiem na czele oraz do Starostwu Powiatowemu -  to dzięki ich wsparciu dziewczęta całkowicie nieodpłatnie mogły reprezentować Gminę Wilkowice i Powiat bielski w mistrzostwach. Dziękujemy.

Skład: trener - Marcin Węgrzyn

kapitan - Natalia Wrona