• Londzin

Nowa jakość w janowickiej straży

22 Maj 2019

Zastępując bojowy wóz strażacki Stara 244 z 1986 r. nową  SCANIĄ P360  wprowadzamy do Janowic nową jakość i pięknie wpisujemy się w tradycje tutejszego pożarnictwa – powiedział prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Janowicach (gmina Bestwina) Zygmunt Łukoś.

W tej miejscowości straż założono w roku 1908 przy kółku rolniczym, początkowo posługując się czterokonną sikawką ręczną. W r. 1950 w Janowicach zaczął służyć ciężarowy „Chevrolet” z przyczepą bojową, w 1966 – „Dodge” z wojskowego demobilu, później był jeszcze radziecki UAZ, przekazany z Bestwinki „Star 25” wspomniany „Star 244” i „Mercedes”.

Koszt zakupu nowego wozu dla janowickiej straży to około milion zł. sfinansowany ze środków Urzędu Gminy Bestwina, Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczemu, funduszy WFOŚiGW, NFOŚiGW, firm prywatnych oraz  społeczeństwa Janowic. Jednocześnie ze sprowadzeniem SCANI zmodernizowano miejscowy Dom Strażaka.

Majowe uroczystości rozpoczęły się od uformowania szyku i przejścia do kościoła św. Józefa Robotnika w Janowicach. Tam Mszę św. odprawił proboszcz, ks. kan. Józef Walusiak. W homilii nazwał strażacką służbę „powołaniem w powołaniu” gdyż każdy z druhów jest również członkiem swojej rodziny i ponadto pracuje zawodowo.

W trakcie uroczystości wójt gminy Bestwina Artur Beniowski odczytał akt nadania i wprowadzenia wozu do pododziału bojowego. Gratulacje w imieniu Starosty Bielskiego przekazała Członek Zarządu Powiatu Bielskiego Dorota Nikiel, obecni byli również  radni powiatowi: Jan Stanclik i Łukasz Pasierbek

Jubileusz stał się okazją do wręczenia strażackich odznaczeń i wyróżnień. Druhowie, którzy je otrzymali, mogą być przykładem dla innych, szczególnie dla najmłodszych pokoleń strazaków.

Jesionka

foto: bestwina.pl