Powiat Bielski w czołówce najlepszych powiatów polskich!

29 Sty 2019

Zakończyły się eliminacje do Rankingu Powiatów 2018, którego organizatorem jest Związek Powiatów Polskich. W tegorocznej edycji konkursu, Powiat Bielski odniósł szczególny sukces i może poszczycić się wysokim IV miejscem w skali kraju wśród powiatów o liczbie mieszkańców powyżej 120 tysięcy.  Jest to zarazem najlepszy wynik w tej kategorii w województwie śląskim! Powiat będzie mógł przez cały bieżący rok posługiwać się prestiżowym tytułem „Laureat Rankingu Powiatów 2018”.  Uroczystą  galę  wręczenia statuetek ZPP dla zwycięskich samorządów  zaplanowano na kwiecień.

Ogólnopolski Ranking Powiatów i Gmin prowadzony przez Związek Powiatów Polskich oparty jest na zasadzie bezpłatnego i dobrowolnego uczestnictwa wszystkich samorządów szczebla gminnego i powiatowego. Ranking jest jedynym w Polsce tego rodzaju przedsięwzięciem, zarządzanym na bieżąco przez ekspertów w trybie on-line. Zwycięstwo danego samorządu wiąże się z przyznaniem tytułu "Dobry Polski Samorząd". Ranking prowadzony jest w podziale na sześć kategorii jednostek samorządu terytorialnego: powiaty do 60 tys. mieszkańców; powiaty od 60 do 120 tys. mieszkańców; powiaty powyżej 120 tys. mieszkańców; miasta na prawach powiatu; gminy miejskie i miejsko-wiejskie oraz gminy wiejskie. Ranking trwa przez cały rok. Samorządy sklasyfikowane w Rankingu są oceniane przez ekspertów ZPP według wielu kryteriów zgrupowanych w dziesięciu grupach tematycznych takich jak: działania proinwestycyjne i prorozwojowe; rozwiązania poprawiające jakość obsługi mieszkańca oraz funkcjonowania jednostki samorządu terytorialnego; rozwój społeczeństwa informacyjnego; rozwój społeczeństwa obywatelskiego; umacnianie systemów zarządzania bezpieczeństwem informacji; promocja rozwiązań z zakresu ochrony zdrowia i pomocy społecznej; wspieranie działań na rzecz gospodarki rynkowej; promocja rozwiązań ekoenergetycznych i proekologicznych; współpraca krajowa i międzynarodowa; działania promocyjne.

Opracowanie: MWZ