Czas kolęd i pastorałek

07 Sty 2019

Wczoraj 6 stycznia w Zebrzydowicach, Kozach i w Bystrej Krakowskiej zainaugurowano XIX Festiwal Kolęd i Pastorałek „Spotkania z kolędą” im. Piotra Jakóbca.

Honorowy patronat nad festiwalem przyjął starosta bielski Andrzej Płonka.

Organizatorzy: Polski Związek Chórów i Orkiestr Oddział Bielsko – Biała, Starostwo Powiatowe w Bielsku – Białej i Gminny Ośrodek Kultury w Jasienicy do uczestnictwa w tym cyklicznym przedsięwzięciu zaprosili zespoły muzyczne - chóry, zespoły wokalne, orkiestry dęte i formacje pokrewne, zespoły folklorystyczne.

Festiwal nie ma charakteru konkursu, a jego głównym celem jest pobudzenie aktywności społeczno – kulturalnej amatorskich zespołów oraz wspólne muzykowanie jako jedna z form integrujących społeczność lokalną. Dzięki takim wydarzeniom wzrasta również poziom wykonawczy zespołów i orkiestr, następuje wymiana doświadczeń i integracja uczestników. Oczywiście, co nie jest bez znaczenia, popularyzuje się i promuje tradycyjne oraz współczesne kolędy, pastorałki i świąteczne piosenki tak krajowe, jak i zagraniczne.

Festiwal rozpoczął się w święto Trzech Króli i potrwa do 27 stycznia. Koncerty zaplanowano jeszcze w Bielsku – Białej, Osieku, Szczyrku, Mazańcowicach, Kobiórze i Ligocie.

W kościele pw. Najdroższej Krwi Pana Jezusa w Bystrej spotkanie z kolędą zainaugurował występ międzyparafialnego chóru „Cantica” pod dyrekcją Janiny Rosiek, który w ubiegłym roku obchodził 35 –lecie. Oprócz występu chóru z Bystrej wystąpili jeszcze: schola Coram Deo et hominibus działająca przy parafii św. Apostołów Piotra i Pawła w Skoczowie oraz uczniowie i absolwenci Państwowej Szkoły Muzycznej w Wadowicach – klasa klarnetu, a także Blach Kapela – Orkiestra Reprezentacyjna Gminy Jasienica pod dyrekcją Tadeusza Rozumka, której dynamiczny, pełen werwy występ na długo pozostanie w pamięci słuchaczy. .

Koncert był prawdziwą ucztą muzyczną, nie zabrakło tradycyjnych pięknych kolęd i pastorałek, współczesnych, powszechnie lubianych, świątecznych piosenek – polskich i amerykańskich.

Podobne koncerty na równie wysokim poziomie tego dnia odbyły się w tym dniu w kościołach parafialnych w Zebrzydowicach i Kozach. Następne planowane są w Bielsku – Białej, Mazańcowicach i Osieku.

Szczegóły na plakatach.

/Tekst i foto: A. Macher/