• 100 lat niepodległości
  • 20 lat Powiatu

Rudzica. Otwarcie nowego obiektu sportowego

06 Gru 2018

Powiat bielski wzbogacił się w ostatnich dniach o kolejny obiekt sportowy. W Rudzicy w gminie Jasienica, w niespełna w dwa lata zbudowano budynek zaplecza sportowego w  bezpośrednim w sąsiedztwie boiska sportowego i szkoły podstawowej.

Uroczystość poświęcenia i  oddania do użytku nowego obiektu rozpoczęło przecięcie wstęgi dokonane przez wójta Janusza Pierzynę, przewodniczących Rady Gminy Jasienica tej i poprzedniej kadencji Jana Batelta i Czesława Machalicę, oraz wiceministra Stanisława Szweda.

Uczestnicy mieli okazję obejrzeć budynek i wysłuchać wykładu wraz z pokazem rozgrywki bocci mistrza Europy w tej dyscyplinie, mieszkańca Rudzicy Damiana Iskrzyckiego.

W samym  budynku zaplecza powstała sala do treningów w tej dyscyplinie. Wjazd do części na pierwszej kondygnacji odbywa się łagodnym podjazdem, bez barier architektonicznych, co ułatwia przeprowadzanie treningów niepełnosprawnemu sportowcowi. Z kolei na dolnej kondygnacji, bezpośrednio sąsiadującej z boiskiem piłkarskim, powstała szatnia z natryskami oraz pomieszczeniami trenera i magazynami.

Uroczystość uzupełniła część artystyczna, przygotowana przez młodzież szkoły w Rudzicy, która nawiązała do 100-lecia odzyskania niepodległości i przypomniała, jak w ostatnim okresie Rudzica znacznie się rozwijała. To piękny, wzruszający i mocno patriotyczny koncert – podsumował prowadzący całą uroczystość, mieszkaniec Rudzicy Jan Borowski jednocześnie  Przewodniczący Rady Powiatu w Bielsku – Białej.

Władzom samorządowym i    Zarządowi klubu KS RUDZICA podziękował Starosta Bielski Andrzej Płonka gratulując nowego, nowoczesnego obiektu sportowego. Takie inwestycje to wspaniała promocja sportu i zdrowego stylu życia. Cieszę się że taki obiekt powstał w naszym powiecie.  – zakończył wypowiedź Starosta.

Całkowity koszt inwestycji wyniósł   1,7 mln zł. z czego dofinansowanie ministerialne to  780 tys. zł.

W uroczystości wzięli udział  także radni powiatu bielskiego Zdzisław Bylok i Józef Herzyk, a całość części artystycznej zwieńczyło chóralne wykonanie hymnu szkoły w Rudzicy do którego słowa napisał Juliusz  Wątroba, a muzykę skomponował Jan Borowski. Już pierwsze strofy  hymnu oddają niepowtarzalny klimat ziemi rudzickiej:

Wszystko co najpiękniejsze zawsze jest przed nami

jeśli zechcemy światu nasze serca dać.

Ziemia, morze i niebo, dzień i noc z gwiazdami,

a z rudzickiego wzgórza, widać cały świat.

tekst i foto: Jarosław Jesionka