Zbadaj nerki za darmo i bez skierowania

17 Mar 2013
We wtorek, 26 marca 2013 między 8.00 a 16.00, w ramach ogólnopolskiej kampanii NEFROTEST, wykwalifikowany personel Centrum Dializ Fresenius w Bielsku-Białej, (ul. Wyspiańskiego 21, na terenie Szpitala Miejskiego) przeprowadzi testy krwi 400 wcześniej zarejestrowanym osobom. Kampanię NEFROTEST w Bielsku-Białej organizują Nefron Sekcja Nefrologiczna Izby Gospodarczej Medycyna Polska oraz Centrum Dializ Fresenius. Patronat honorowy nad akcją sprawuje Starosta Powiatu Bielskiego – Andrzej Płonka. Kampanię NEFROTEST w całej Polsce wspiera Pani Anna Komorowska - Małżonka Prezydenta RP.

Warunkiem uczestnictwa w bezpłatnych badaniach krwi podczas bielskiego NEFROTESTU jest wcześniejsza rejestracja. Zapisy prowadzone będą 21 i 22 marca w godz. 10:00-15:00, pod dwoma numerami telefonów: 515 656 848 i 515 656 858 (wymagany będzie numer PESEL). Badaniami objęte są wyłącznie osoby pełnoletnie. Każda osoba zarejestrowana zostanie na konkretną godzinę. Testu nie trzeba wykonywać na czczo. Próbki krwi przebada renomowane laboratorium FRYDA. Tam też, przy ul. Kresowej 3 w Bielsku-Białej będą do odebrania po upływie 2-3 dni od pobrania krwi, wyniki badań.

Poważne zaburzenia funkcjonowania nerek mają negatywny wpływ na cały organizm. Powodują m.in. problemy z krążeniem i sercem. Bardzo niebezpieczne jest to, że „nerki nie bolą” - choroby tego narządu bardzo długo przebiegają bezobjawowo. „Wykrycie chorób nerek na wczesnym etapie gwarantuje wysoką skuteczność leczenia. Postawienie diagnozy w odpowiednim momencie wymaga jednak dodatkowych badań, m.in. krwi lub moczu. Gdy pojawiają się wyraźne dolegliwości, z reguły jest już za późno. Uszkodzenia są tak duże, że pacjent najczęściej trafia na dializy, a jedyną szansą pełnego wyleczenia jest przeszczep nerki” – mówi dr n. med. Dariusz Klimek, Dyrektor Centrum Dializ Fresenius w Bielsku-Białej.

W Polsce, zgodnie z szacunkami nefrologów, problemy z nerkami ma ok. 4 milionów osób. Większość chorych nie zdaje sobie z tego sprawy. Choroba nerek może dotknąć każdego, ale najbardziej zagrożeni są cierpiący na cukrzycę, nadciśnienie, choroby układu krążenia (szczególnie po przebytych zawałach, udarach, z miażdżycą), osoby mające w rodzinie chorych na nerki i po ukończeniu 65. roku życia.

Serdecznie zachęcamy !!!