• 100 lat niepodległości
  • 20 lat Powiatu

ProteCHtsave kontrola miejsca pilotażowego

27 Lis 2018

Projekt ProteCHt2save rozwija się intensywnie. W powiecie bielskim 13 listopada gościł Milos Drdacky, ekspert projektu z czeskiego ITAM (Instytut Mechaniki Teoretycznej I Stosowanej Czeskiej Akademii Nauk).

Wizyta eksperta miała na celu określenie zagrożenia na skutek intensywnych zdarzeń meteorologicznych dla miejsca pilotażowego polskiego partnera tj. kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Pańskiego w Starej Wsi wraz z obszarem starego cmentarza i budynkiem starej szkoły.

Kościół oraz pobliskie obiekty o unikalnej wartości historycznej narażone są na negatywny wpływ intensywnych opadów deszczu, które stwarzają zagrożenie podmycia i wystąpienia osuwisk.

W wizycie, oprócz Milosa Drdackyego, wzięli udział Marek Rączka zastępca naczelnika Wydziału Zarządzania Kryzysowego wraz z pracownikami Starostwa realizującymi projekt: Martą Gandor, Beatą Białka i Maciejem Bereda oraz przedstawiciele Agencji Rozwoju Regionalnego S.A. w Bielsku-Białej: James Jurczyk prezes Agencji i Aleksandra Chrystowska-O’Shea - specjalista ds. projektów międzynarodowych. Obiekty, ich historię i problemy związane ze zjawiskami klimatycznymi zaprezentował ks. Kanonik Grzegorz Then, proboszcz parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego.