• 100 lat niepodległości
  • 20 lat Powiatu
REJESTRACJA POJAZDÓW
UWAGA!!!
Wydział Komunikacji i Transportu Starostwa Powiatowego w Bielsku-Białej uprzejmie informuje, że w okresie od 10.09.2018 r. będą prowadzone prace remontowe w pomieszczeniach REJESTRACJI POJAZDÓW znajdujących się w Bielsku-Białej, wobec czego obsługa Klientów będzie realizowana w następujących pomieszczeniach:
Pokój nr 9 (parter – stanowiska PRAW JAZDY) – ODBIÓR DOWODU REJESTRACYJNEGO, ZGŁOSZENIE ZBYCIA (inne – wg listy wywieszonej na parterze),
Sala nr 122 (I piętro) – REJESTRACJA POJAZDÓW i POZOSTAŁE SPRAWY.
BILETY BĘDĄ WYDAWANE NA PARTERZE
Informujemy również, że w tym okresie nie będzie możliwe umawianie wizyt do REJESTRACJI POJAZDÓW w Bielsku-Białej.
Za utrudnienia przepraszamy.

20 lat Zespołu "Pisarzowianki"

30 Paź 2018

27 października Zespół Regionalny „Pisarzowianki” obchodził i uroczyście świętował jubileusz 20 –lecia działalności. Licznie zgromadzonych gości, wśród których nie zabrakło władz samorządowych gminy Wilamowice na czele z burmistrzem Marianem Trelą i Stanisławem Nyczem przewodniczącym Rady Gminy, radnej Rady Powiatu Bielskiego Doroty Nikiel, prezesa Zarządu Oddziału w Bielsku – Białej Polskiego Związku Chórów i Orkiestr Krzysztofa Przemyka, wiceprzewodniczącej Rejonowego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych Jadwigi Gębali, sponsorów, dyrektorów jednostek gminnych, przedstawicieli organizacji i zespołów regionalnych współpracujących z „Pisarzowiankami” powitała Cecylia Puzoń kierownik zespołu.

Folklor to przede wszystkim przekazywanie historii i tradycji z pokolenia na pokolenie. Przez lata nie robiono tego za pomocą pisma, tylko właśnie poprzez śpiew i muzykę. Był to po prostu sposób komunikacji. W pieśniach opowiadano o narodzinach, śmierci, o codziennym życiu, tęsknocie, miłości, a nawet marzeniach. Bo nasi przodkowie także mieli marzenia, te małe i te duże. My to kultywujemy – mówiła Cecylia Puzoń.

Uroczystym momentem spotkania było wręczenie przez prezesa bielskiego oddziału Związku Chórów i Orkiestr K.Przemyka brązowej odznaki dla Zespołu „Pisarzowianki” i srebrnej odznaki dla Stanisława Olearczyka kierownika muzycznego zespołu oraz dyplomu honorowego dla Cecylii Puzoń.

Natomiast miłym akcentem był jubileuszowy występ Zespołu Regionalnego „Pisarzowianki”, a także składanie życzeń, gratulacji i wyrazów uznania przez zaproszonych gości dla Zespołu - jubilata.

Zespół Regionalny „Pisarzowianki” powstał w listopadzie 1998 roku z inicjatywy obecnego akompaniatora Stanisława Olearczyka oraz członkiń Koła Gospodyń Wiejskich w Pisarzowicach. Liczy obecnie 25 osób, a mecenat nad nim sprawuje Miejsko – Gminny Ośrodek Kultury w Wilamowicach, Wiejski Dom Kultury oraz Rada Sołecka w Pisarzowicach. Akompaniatorem zespołu jest Stanisław Olearczyk, choreografem Bogumiła Kubiczek, kierownikiem Cecylia Puzoń, która jest równocześnie przewodniczącą KGW „Strażniczki Tradycji” w Pisarzowicach. Należy dodać, że w zespole występują także osoby mieszkające w Kozach i Bielsku – Białej. Zespół prezentuje się na uroczystościach środowiskowych w Pisarzowicach, bierze udział w imprezach na terenie gminy Wilamowice, np. „Wilamowskie Śmiergusty”, „Pisarzowskie Sobótki”. Od 2016 roku Zespół jest członkiem Polskiego Związku Chórów i Orkiestr Oddział Bielsko – Biała.

Z sukcesem prezentuje gminę w przeglądach folklorystycznych, na Targach Sztuki Ludowej, w Międzynarodowym Festiwalu Zespołów Spółdzielczych, Przeglądzie Zespołów Kół Gospodyń Wiejskich, Wojewódzkim Przeglądzie Wiejskich Zespołów Artystycznych, na piknikach, spotkaniach integracyjnych i imprezach okolicznościowych. "Pisarzowianki" występują także od ponad 10 lat na Międzynarodowym Festiwalu na Słowacji. Repertuar zespołu to prawie 300 różnych piosenek prezentujących folklor pogranicza śląsko-krakowsko-beskidzkiego. W programie Zespołu znajdują się sentymentalne ballady, figlarne i czasami nawet rubaszne przyśpiewki, a lekki taniec w takt śpiewanych melodii, daje impuls do wspólnej zabawy.

/Tekst i foto: Alina Macher/