• 100 lat niepodległości
  • 20 lat Powiatu
ZMIANA GODZIN DYŻURU W PUNKCIE NIEODPŁATNEJ POMOCY PRAWNEJ W WILAMOWICACH W DNIU 2 LISTOPADA 2018 r.
Dnia 2.11.2018 r. ( piątek) w związku ze skróconym czasem pracy Centrum Zachowania Dziedzictwa Kulturowego w Wilamowicach, ul. Paderewskiego 3 – nieodpłatna pomoc prawna będzie udzielana w godzinach 9:00-13:00.

REJESTRACJA POJAZDÓW
UWAGA!!!
Wydział Komunikacji i Transportu Starostwa Powiatowego w Bielsku-Białej uprzejmie informuje, że w okresie od 10.09.2018 r. będą prowadzone prace remontowe w pomieszczeniach REJESTRACJI POJAZDÓW znajdujących się w Bielsku-Białej, wobec czego obsługa Klientów będzie realizowana w następujących pomieszczeniach:
Pokój nr 9 (parter – stanowiska PRAW JAZDY) – ODBIÓR DOWODU REJESTRACYJNEGO, ZGŁOSZENIE ZBYCIA (inne – wg listy wywieszonej na parterze),
Sala nr 122 (I piętro) – REJESTRACJA POJAZDÓW i POZOSTAŁE SPRAWY.
BILETY BĘDĄ WYDAWANE NA PARTERZE
Informujemy również, że w tym okresie nie będzie możliwe umawianie wizyt do REJESTRACJI POJAZDÓW w Bielsku-Białej.
Za utrudnienia przepraszamy.

Wygrać z rakiem!

27 Wrz 2018

26 września w Bielskim Centrum Kształcenia Ustawicznego i Praktycznego Stowarzyszenie „Amazonki” w Bielsku-Białej we współpracy z Wydziałem Zdrowia Starostwa Powiatowego zorganizowało spotkanie uczniów szkół średnich powiatu bielskiego z lekarzami na temat profilaktyki chorób nowotworowych, ze szczególnym uwzględnieniem raka szyjki macicy i raka jądra.

Spotkanie otworzyła i młodzież wraz z opiekunami przywitała członek Zarządu Powiatu Katarzyna Adamiec.

Jak mówi prezes stowarzyszenia Amazonki Bogusława Waligóra – Klimurczyk to bardzo ważne tematy, ponieważ im wcześniej wykryta choroba nowotworowa tym większa szansa na wyleczenie, a ponadto w przypadku raka szyjki macicy można jej odpowiednio wcześnie zapobiegać. B.Waligóra – Klimurczyk podkreślała, że ryzyko na zachorowania na choroby nowotworowe dotyczy każdego, niezależnie od wieku. Rak nie boli, a gdy już daje objawy, najczęściej jest w zaawansowanym stadium.

Takie spotkania stowarzyszenie "Amazonki" organizuje od 8 lat dla młodzieży szkół średnich Bielska- Białej, a od 2016 roku również dla młodzieży Powiatu Bielskiego.

W ramach spotkania odbyła się wspólna prelekcja wstępna na temat profilaktyki nowotworów oraz prelekcje dla dziewcząt na temat raka szyjki macicy i dla chłopców na temat raka jądra. Z dziewczynami rozmawiała ginekolog Agnieszka Zemanek - Wojnowska, natomiast spotkanie z chłopcami prowadził urolog Adam Kołodziejczyk. Lekarze uczulali młodzież na zagadnienia profilaktyki i diagnostyki wczesnych zmian. Nie każda zmiana jest nowotworem złośliwym, ale każda wymaga diagnozy. Podkreślano, że w kwestii własnego zdrowia oraz pojawiających się wątpliwości dotyczących niepokojących sygnałów nie należy w żaden sposób się wstydzić i udawać, że nie ma problemu.

Prelekcje dla dziewcząt i chłopców odbyły się w tym samym czasie w różnych salach w celu zapewnienia swobody dyskusji i pytań kierowanych przez młodzież do prelegentów.

/Tekst i foto: A. Macher/