• 100 lat niepodległości
AWARIA SYSTEMU POJAZD I KIEROWCA
Za utrudnienia przepraszamy.

UWAGA!!!
W związku z planowaną przerwą techniczną w działaniu systemu teleinformatycznego
w dniach 20 i 21 września 2018 (czwartek , piątek) nie będzie prowadzona obsługa klientów w Wydziale Geodezyjno-Kartograficznym.
Za wszelkie utrudnienia przepraszamy

REJESTRACJA POJAZDÓW
UWAGA!!!
Wydział Komunikacji i Transportu Starostwa Powiatowego w Bielsku-Białej uprzejmie informuje, że w okresie od 10.09.2018 r. będą prowadzone prace remontowe w pomieszczeniach REJESTRACJI POJAZDÓW znajdujących się w Bielsku-Białej, wobec czego obsługa Klientów będzie realizowana w następujących pomieszczeniach:
Pokój nr 9 (parter – stanowiska PRAW JAZDY) – ODBIÓR DOWODU REJESTRACYJNEGO, ZGŁOSZENIE ZBYCIA (inne – wg listy wywieszonej na parterze),
Sala nr 122 (I piętro) – REJESTRACJA POJAZDÓW i POZOSTAŁE SPRAWY.
BILETY BĘDĄ WYDAWANE NA PARTERZE
Informujemy również, że w tym okresie nie będzie możliwe umawianie wizyt do REJESTRACJI POJAZDÓW w Bielsku-Białej.
Za utrudnienia przepraszamy.

70-lecie Zespołu „Wilamowice”

14 Wrz 2018

W drugi weekend września, Zespół Regionalny Pieśni i Tańca „Wilamowice” szumnie świętował 70-lecie swojej działalności.

Założony przez Jadwigę Bilczewską-Stanecką w 1948 roku jako kontynuacja grupy przedwojennej działającej przy szkole w Wilamowicach, przez lata skupiał ruch kulturalny miejscowości i przyczyniał się do zachowania unikalnej wilamowskiej kultury i języka wilamowskiego. Język ten, podobnie jak zwyczaje, przywieźli ze sobą osadnicy z terenów Zachodniej Europy, sprowadzeniu w XIII wieku po najazdach tatarskich.

W sobotę, 8 września na Sali OSP w Wilamowicach, zgromadzili się dawni członkowie grupy, sympatycy, rodziny członków oraz goście specjalni na czele z senatorem Andrzejem Kamińskim, starostą Andrzejem Płonką, wiceburmistrzem Stanisławem Gawlikiem, radnym Rady Powiatu Bielskiego Jerzym Kubikiem oraz delegacjami zaprzyjaźnionych instytucji, m.in. Wydziału „Artes Liberales” Uniwersytetu Warszawskiego. Jubileuszowi towarzyszyła wystawa zdjęć z działalności Zespołu, która prezentowała najważniejsze wydarzenia z ostatnich pięciu lat.

Uroczystość rozpoczęło multimedialne przypomnienie historii grupy, która stała się ważnym elementem rozwoju kultury a także miejscem spotkań międzypokoleniowych – od lat zrzesza ona wszystkie trzy pokolenia. Przybliżono również historię grupy oraz wspomnienia członków o założycielce. Cześć artystyczną wydarzenia uświetniła inscenizacja wilamowskiego wesela, przygotowanego w ramach projektu „RewiTEATRalizacja międzypokoleniowa” – projektu grantowego powierzonego przez LGD Ziemia Bielska. W tym ważnym dla społeczności wydarzeniu nie mogło zabraknąć głosów zaproszonych gości, również tych nieobecnych. W imieniu Komisji ds. Mniejszości Narodowych i Etnicznych Sejmu RP, list gratulacyjny wysłała poseł Danuta Pietraszewska. Z dalekiej Japonii gratulacje przesłał również prof. Tomasz Wicherkiewicz z UAM w Poznaniu. Wydarzenie było również okazją do wręczenia zasłużonym członkom Zespołu nagród Cepelii, które wręczyła przedstawicielka fundacji Żaneta Żardecka.

Po wzniesionym toaście, gorące życzenia dalszego zapału do działania i gratulacje z dotychczasowych osiągnięć płynęły z wielu organizacji i instytucji. Zwieńczeniem były podziękowania członków Zespołu dla kierowniczki i choreografki Alicji Dusik, która od ponad osiemnastu lat, z wielkim zaangażowaniem prowadzi grupę.

Zwieńczeniem wydarzenia był koncert finałowy, w czasie którego zaprezentowano bogactwo wilamowskich strojów, tańców i języka, a tancerze Zespołu Regionalnego Pieśni i Tańca „Wilamowice” udowodnili, że mają energii by działać kolejne siedemdziesiąt lat.

/Tekst: Justyna Majerska – Sznajder, foto: Paweł Klimeczek/