• 100 lat niepodległości
AWARIA SYSTEMU POJAZD I KIEROWCA
Za utrudnienia przepraszamy.

UWAGA!!!
W związku z planowaną przerwą techniczną w działaniu systemu teleinformatycznego
w dniach 20 i 21 września 2018 (czwartek , piątek) nie będzie prowadzona obsługa klientów w Wydziale Geodezyjno-Kartograficznym.
Za wszelkie utrudnienia przepraszamy

REJESTRACJA POJAZDÓW
UWAGA!!!
Wydział Komunikacji i Transportu Starostwa Powiatowego w Bielsku-Białej uprzejmie informuje, że w okresie od 10.09.2018 r. będą prowadzone prace remontowe w pomieszczeniach REJESTRACJI POJAZDÓW znajdujących się w Bielsku-Białej, wobec czego obsługa Klientów będzie realizowana w następujących pomieszczeniach:
Pokój nr 9 (parter – stanowiska PRAW JAZDY) – ODBIÓR DOWODU REJESTRACYJNEGO, ZGŁOSZENIE ZBYCIA (inne – wg listy wywieszonej na parterze),
Sala nr 122 (I piętro) – REJESTRACJA POJAZDÓW i POZOSTAŁE SPRAWY.
BILETY BĘDĄ WYDAWANE NA PARTERZE
Informujemy również, że w tym okresie nie będzie możliwe umawianie wizyt do REJESTRACJI POJAZDÓW w Bielsku-Białej.
Za utrudnienia przepraszamy.

VI Gminne Dożynki w Bestwinie

13 Wrz 2018

W niedzielę 9 września odbyły się Gminne Dożynki w Bestwinie, podczas których barwny korowód zapraszał wszystkich do wspólnego świętowania

VI Gminne Dożynki odbywające się w sołectwie Bestwina raz jeszcze uświadomiły mieszkańcom, że bez ludzi trudniących się dostarczaniem żywności cała gospodarka ległaby w gruzach. Zmieniła się może tylko struktura zawodowa: mniej jest rolników w klasycznym sensie tego słowa, za to dzięki specjalizacji rozwija się dynamicznie sadownictwo, rybactwo, a nawet winiarstwo, co w Polsce jest swego rodzaju nowością. Reprezentanci sołectw: Bestwiny, Bestwinki, Janowic i Kaniowa tworząc barwny korowód maszyn rolniczych i specjalistycznych samochodów przedstawili prawdziwy branżowy przekrój: swoje miejsce miał królewski karp z Kaniowa, oryginalne stroje zaprezentowało Koło Łowieckie „Bażant” i Gminne Koło Pszczelarzy.

Głównym celebransem uroczystej, dożynkowej liturgii został bestwiński rodak, lubelski biskup pomocniczy Józef Wróbel. Towarzyszyli mu proboszcz z Bestwiny ks. Cezary Dulka i pracownik naukowy UPJPII w Krakowie, ks. dr hab. Szymon Drzyżdżyk (w imieniu ks. proboszcza z Bestwinki). Biskup w homilii odwołał się do patriotycznego charakteru dożynek, w kontekście setnej rocznicy odzyskania niepodległości. Przywołał dzieła narodowych wieszczów, przypomniał o zachowywaniu przez Polaków swojej tożsamości w ciemnym czasie wojen i zaborów. Podczas mszy wieńce i dary dożynkowe złożyły delegacje sołectw i kół gospodyń, wójt gminy Artur Beniowski, jak również starostowie – Marcin i Sylwia Jonkisz wraz z córką Amelką. Oprawę muzyczną zapewnił chór parafialny „Ave Maria” wspólnie z Regionalnym Zespołem Pieśni i Tańca „Bestwina”.

Spośród przygotowanych dekoracji dożynkowych najbardziej w oczy rzucały się starannie wykonane postaci rybaków, gospodarzy na wozie konnym i przy bramie wejściowej, wiejskiej kobiety z gęsiami przy Muzeum Regionalnym. Równie pięknie przystrojono estradę, zaś teren wokół niej zajęły szkółki i przedsiębiorstwa ogrodnicze wystawiające swój asortyment. Dodatkowo w osobnym namiocie można było oglądać wyroby ceramiczne stworzone w GOK na warsztatach w ramach projektu: „Promowanie i upowszechnianie dziedzictwa kulturowego i akwakultury obszaru LSR poprzez organizację cyklu rodzinnych warsztatów ceramicznych”.

Symbol dożynek, czyli specjalna tablica wraz z sierpem i skrzynką na kronikę powędrował do organizatora przyszłorocznej imprezy: sołectwa Kaniów. Przekazania dokonali przewodnicząca KGW w Bestwinie Jadwiga Ozimina i sołtys Maria Maroszek, przyjmowali ich odpowiednicy z Kaniowa: Mieczysława Głombek i Marek Pękala. Starostowie wręczyli chleb wójtowi Arturowi Beniowskiemu, a ten przyrzekł, że nasz gminny chleb będzie dzielił uczciwie i sprawiedliwie, tak, by nie zabrakło go nikomu.

Oprócz wójta, pani sołtys i przewodniczącej KGW głos zabrali goście: senator RP Andrzej Kamiński i starosta bielski Andrzej Płonka. Starosta zauważył, iż klęska suszy powszechna w innych rejonach Polski szczęśliwie ominęła nasz powiat i możemy cieszyć się dobrymi zbiorami. Wśród innych przybyłych gości dało się zauważyć radnych gminy Bestwina z przewodniczącym Jerzym Stanclikiem, radnych Rady Powiatu Bielskiego, ludzi kultury, sportu i oświaty. Część artystyczna rozpoczęła się od występu Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca „Bestwina”. W przerwach choreograf zespołu Sławomir Ślósarczyk zaznajomił publiczność z elementami stroju Lachów bestwińskich czy też z instrumentami używanymi przez naszą kapelę. Zabawę taneczną poprowadził zespół „Verset”, wspaniały koncert dał również Darek Nowicki i jego ekipa.

/ Skrót artykułu autorstwa S. Lewczaka, foto: S. Lewczak/