• 100 lat niepodległości
  • Dożynki
UMAWIANIE WIZYT
UWAGA!!!
Wydział Komunikacji i Transportu Starostwa Powiatowego w Bielsku-Białej uprzejmie informuje, że w okresie od
21.08.2018 r. do 28.09.2018 r. nie będzie możliwe umawianie wizyt do REJESTRACJI POJAZDÓW w Bielsku-Białej.

KGW Bestwinka - 60 lat

02 Sie 2018

Z okazji  60 – lecia  Koła Gospodyń Wiejskich w Bestwince składam najserdeczniejsze gratulacje oraz życzenia dalszego rozwoju, wielu nowych inicjatyw na rzecz promowania kultury, tradycji, dziedzictwa kulinarnego i obyczajów swojej Małej Ojczyzny Życzę także, aby kolejne lata nadal tworzyły tą niepowtarzalną wspólnotę kobiet pełnych pasji i chęci poświęcenia swojego czasu dla innych. Dziękuję za to, że od  siedmiu dekad bardzo dobrze realizując działalność społeczną, socjalną i kulturalną tym samym dbacie o piękny wizerunek Bestwinki, gminy Bestwina  i całego  Powiatu Bielskiego – mówił starosta bielski Andrzej Płonka podczas uroczystości związanych z 60 leciem KGW w Bestwince. Wspólnie z kierownikiem Biura Promocji Starostwa Powiatowego Jolantą Konior  wręczyli na ręce Przewodniczącej Koła praktyczny upominek.

KGW Bestwinka wypełnia swoją misję od 60 lat... a nawet od czasów dużo wcześniejszych gdyż  w roku 1934 na zebraniu wiejskim powstała organizacja w której kobiety pomagały zarządowi ówczesnego Kółka Rolniczego m. in. prowadząc sklep, a z zysków organizowały kursy gotowania, przetwórstwa, hodowli drobiu, wyrobu win i likierów. Po czasach wojennej zawieruchy stery KGW w Bestwince przejmowały kolejno Bronisława Wójtowicz, Anna Jonkisz, Grażyna Ziobro i Halina Lasota. Panie  z KGW uczestniczyły we wszystkich ważniejszych wydarzeniach z życia wsi: budowa strażnicy, szkoły, kościoła.

Z kolei wójt gminy Bestwina Artur Beniowski  doceniając wieloletni dorobek pań z KGW powiedział: zachwycające rękodzieło, smaczne, domowe potrawy, rzetelnie prowadzona kronika – wszystko to świadczy o pracowitości członkiń KGW. Życzenia złożyli ponadto przewodniczący Rady Gminy Jerzy Stanclik oraz  z prezes OSP Bestwinka, radny powiatu bielskiego Grzegorz  Gawęda. Danuta Kożusznik, Prezes Zarządu Rejonowego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Bielsku – Białej uroczyście wręczyła prestiżowe odznaczenia „Order Serca – Matkom Wsi”. Otrzymały go zasłużone członkinie: Anna Jonkisz, Emilia Cofała i Jadwiga Poźniak

Jubileuszowe uroczystości poprzedzone był Mszą św. podczas której  ksiądz proboszcz Józef Baran mówił: Dziękujemy za to, że Wasze piękne stroje regionalne są zawsze widoczne wśród nas. Sam strój to jednak nie wszystko, wiemy jak wiele trudu kosztuje Was przygotowanie uroczystości, świąt, dożynek. Dziękujemy Wam za tą obecność.

tekst i foto: Jarosław Jesionka