• 100 lat niepodległości
  • 20 lat Powiatu

Jubileusz KGW Kalna

29 Cze 2018

Uroczyste obchody 60-lecia Koła Gospodyń Wiejskich w Kalnej rozpoczęły się mszą świętą,pod przewodnictwem ks. kanonika Kazimierza Hanzlika, w kościele pw. św. Antoniego.

W uroczystościach udział wzięły przedstawicielki Kół Gospodyń Wiejskich z Rybarzowic, Buczkowic, Godziszki,  wójt gminy Buczkowice Józef Caputa,  radni powiatu bielskiego Helena Byrdy-Przybyła i Stanisław Górny.

KGW w Kalnej powstało przy Kółku Rolniczym w 1958 r. Przez ten okres przewodniczącymi koła były: Waleria Cader, Józefa Tracz, Monika Stopka oraz Janina Kubica i Wiesława Cembala

Koło początkowo prowadziło zlewnię mleka, które pracownicy Kółka Rolniczego odwozili do mleczarni w Bielsku-Białej. W zamian za mleko gospodynie otrzymywały serwatkę, którą zużywały do karmienia trzody chlewnej. Z czasem Koło rozszerzało  swoją działalność. Organizowane były kursy, odczyty, porady rolnicze, rozprowadzano kurczęta do hodowli.  Panie uprawiały w przydomowych ogródkach kwiaty i właśnie za to otrzymały pierwszą nagrodę pieniężną, za którą kupiły naczynia kuchenne. W jesienne wieczory organizowano kursy kroju i szycia, gotowania, czy robienia na drutach. Gospodynie udzielały się również społecznie. W wolnym czasie organizowano wspólnie z Kółkiem Rolniczym wycieczki krajoznawcze, pielgrzymki. Panie brały udział m.in.w konkursach kulinarnych.

Na koniec miłego, jubileuszowego spotkania panie z KGW Kalna zaśpiewały m.in. hymn ich miejscowości: Tu – gdzie Kalonka płynie wśród drzew, tu gdzie rozbrzmiewa radosny śpiew. To wioska Kalna – mały nasz kraj, w sercu Beskidów na ziemi raj.

Tekst  i fot: Jarosław Jesionka