• 100 lat niepodległości
  • 20 lat Powiatu
  • Dożynki
UPRZEJMIE INFORMUJEMY, ŻE AWARIA W SYSTEMIE REJESTRACJI POJAZDÓW ZOSTAŁA USUNIĘTA

REJESTRACJA POJAZDÓW
UWAGA!!!
Wydział Komunikacji i Transportu Starostwa Powiatowego w Bielsku-Białej uprzejmie informuje, że w okresie od 10.09.2018 r. będą prowadzone prace remontowe w pomieszczeniach REJESTRACJI POJAZDÓW znajdujących się w Bielsku-Białej, wobec czego obsługa Klientów będzie realizowana w następujących pomieszczeniach:
Pokój nr 9 (parter – stanowiska PRAW JAZDY) – ODBIÓR DOWODU REJESTRACYJNEGO, ZGŁOSZENIE ZBYCIA (inne – wg listy wywieszonej na parterze),
Sala nr 122 (I piętro) – REJESTRACJA POJAZDÓW i POZOSTAŁE SPRAWY.
BILETY BĘDĄ WYDAWANE NA PARTERZE
Informujemy również, że w tym okresie nie będzie możliwe umawianie wizyt do REJESTRACJI POJAZDÓW w Bielsku-Białej.
Za utrudnienia przepraszamy.

Podróże kształcą

12 Kwi 2018

To znane powiedzenie okazało się prawdziwe w przypadku wyjazdu 4 nauczycieli z Zespołu Szkół Technicznych i Licealnych w Czechowicach –Dziedzicach do Onil w Hiszpanii W dniach od 12.03 do 17.03 b.r. uczestniczyli oni w job shadowing w Instituto de Educacion Secundaria la Creueta w Onil (Hiszpania), będącego częścią projektu „Więcej TIK, bardziej w Europie – przyszłość nauczycieli w nowoczesnej polskiej szkole", realizowanego w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER), projekt Mobilność kadry edukacji szkolnej. Celem wyjazdu było zapoznanie się z nowoczesnymi narzędziami TIK stosowanymi w partnerskiej szkole.

Podróże kształcą - pod warunkiem, że jest się otwartym na nowe doświadczenia, obserwacje i spostrzeżenia. Wszystko po to, aby nauczyć się dobrych praktyk, podpatrzeć skuteczne i sprawdzone rozwiązania i porównać rzeczywistość  goszczącej szkoły z własną placówką. Tej postawy otwartości nie zabrakło polskim  uczestnikom job shadowing.

Podczas pobytu w Onil poznali oni realia pracy w szkole w Walencji (zajęcia dwujęzyczne – w języku hiszpańskim i walenckim) i system edukacji w Hiszpanii. Obserwowali prowadzenie lekcji, podziwiając umiejętności  swoich hiszpańskich partnerów w łączeniu nowoczesnych narzędzi TIK z dobrymi, tradycyjnymi  metodami nauczania. Uczestniczyli też w zajęciach pozalekcyjnych dla uczniów (np. wolontariat w domu opieki) i dla nauczycieli (warsztaty z astronomii). Duże wrażenie zrobiły również na nich ciepłe relacje uczeń-nauczyciel, tak podczas zajęć  jak i poza szkołą. W planie pobytu znalazła się także wizyta w Ratuszu i spotkanie z panią Burmistrz miasta Onil.

Szkoła hiszpańska zadbała również, aby polscy nauczyciele poznali skarby lokalnej kultury, m.in. Muzeum Lalek i fabrykę oliwy w Onil, historyczną Halę Targową i zamek św. Barbary w Alicante oraz Stację Biologiczną Torretes. Grupa z ZSTiL uczestniczyła też w przygotowaniach do fiesty „Maurowie i Chrześcijanie”, odbywającej się co roku w Onil na pamiątkę rekonkwisty, czyli walki chrześcijan o wyparcie Maurów w Półwyspu Iberyjskiego w okresie VIII-XVw.

Warto było się dokształcić podczas takiej podróży…

Ewa Wiewióra

Projekt jest współfinansowany z środków Europejskiego Funduszu Społecznego, Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój.