• 100 lat niepodległości
  • Dożynki
UMAWIANIE WIZYT
UWAGA!!!
Wydział Komunikacji i Transportu Starostwa Powiatowego w Bielsku-Białej uprzejmie informuje, że w okresie od
21.08.2018 r. do 28.09.2018 r. nie będzie możliwe umawianie wizyt do REJESTRACJI POJAZDÓW w Bielsku-Białej.

Bystrzańskie kolędowanie dzieci i dorosłych

22 Sty 2018

21 stycznia w Bystrej zorganizowano już IX Bystrzańskie Gody.

Organizatorem tego przedsięwzięcia popularyzującego kultywowanie tradycji kolędniczych od lat jest Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Bystra „Bystrzańska Inicjatywa”. Gody pod przewodnim tytułem „Kolędnicy – Przebierańcy” rozpoczęli Teresa Pryszcz prezes Zarządu Stowarzyszenia i Grzegorz Gabor naczelnik OSP w Bystrej, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Bielskiego. W konkursowej rywalizacji wzięło udział 8 grup kolędniczych, z tego 6 z dziecięcych i młodzieżowych. Dużą popularnością i aplauzem cieszył się występ licznej grupy z Przedszkola Publicznego w Bystrej, dopingowany przez grono pedagogiczne, rodziców i dziadków przedszkolaków.

Wszystkie zespoły przygotowały się bardzo starannie do konkursu. Urzekały kreatywnością i spontanicznością, bogatym repertuarem, barwnymi strojami i pomysłowymi rekwizytami. Przemyślany repertuar zaprezentowały dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Władysława Jagiełły w Wilkowicach, które umiejętnie połączyły współczesność z tradycją, żartobliwe dialogi, skoczne piosenki i akompaniament Fletni Pana wzruszał i bawił do łez. Grupy kolędnicze dorosłych popisały się natomiast znajomością starych pastorałek, przyśpiewek i słownych winszowań. Śmiechu i zabawy nie brakowało.

Komisja, w której udział wzięła również radna Rady Powiatu Janina Janica - Piechota przyznała trzy główne, równorzędne nagrody i trzy wyróżnienia w kategorii dzieci i młodzież a w kategorii zespołów dorosłych dwie nagrody ex aequo zespołów: grupy kolędniczej „Szalona Rodzinka” ze Starego Bielska i dla zespołu Koła Gospodyń Wiejskich Bystra.

/Tekst i foto: A. Macher/