• 100 lat niepodległości
  • 20 lat Powiatu
ZMIANA GODZIN DYŻURU W PUNKCIE NIEODPŁATNEJ POMOCY PRAWNEJ W WILAMOWICACH W DNIU 2 LISTOPADA 2018 r.
Dnia 2.11.2018 r. ( piątek) w związku ze skróconym czasem pracy Centrum Zachowania Dziedzictwa Kulturowego w Wilamowicach, ul. Paderewskiego 3 – nieodpłatna pomoc prawna będzie udzielana w godzinach 9:00-13:00.

REJESTRACJA POJAZDÓW
UWAGA!!!
Wydział Komunikacji i Transportu Starostwa Powiatowego w Bielsku-Białej uprzejmie informuje, że w okresie od 10.09.2018 r. będą prowadzone prace remontowe w pomieszczeniach REJESTRACJI POJAZDÓW znajdujących się w Bielsku-Białej, wobec czego obsługa Klientów będzie realizowana w następujących pomieszczeniach:
Pokój nr 9 (parter – stanowiska PRAW JAZDY) – ODBIÓR DOWODU REJESTRACYJNEGO, ZGŁOSZENIE ZBYCIA (inne – wg listy wywieszonej na parterze),
Sala nr 122 (I piętro) – REJESTRACJA POJAZDÓW i POZOSTAŁE SPRAWY.
BILETY BĘDĄ WYDAWANE NA PARTERZE
Informujemy również, że w tym okresie nie będzie możliwe umawianie wizyt do REJESTRACJI POJAZDÓW w Bielsku-Białej.
Za utrudnienia przepraszamy.

Kolejny dobry rok

12 Sty 2018

Rozmowa ze Starostą Bielskim zamieszczona w czwartkowej (11 styczeń) Kronice Beskidzkiej

Powiat bielski: zgodna współpraca ze wszystkimi gminami i wysokie notowania w kraju

KOLEJNY DOBRY ROK!

O najważniejszych sprawach minionego roku z bielskim starostą Andrzejem Płonką rozmawia Mirosław Galczak.

- Czym 2017 rok różnił się od lat wcześniejszych dla powiatu bielskiego?

- Z pewnością o tyle był lepszy, że wzmocniliśmy działania w niezwykle ważnych dziedzinach życia dla naszych mieszkańców. Kierunek wciąż jest ten sam, ale udało nam się poza środkami własnymi pozyskać niebagatelne dofinansowania z Unii Europejskiej, Urzędu Marszałkowskiego i resortowych ministerstw, na przykład na remont ulic, mostów, budowę rond. Drogi o możliwie wysokim standardzie, bezpieczne dla kierowców oraz pieszych,  zawsze będą dla nas priorytetem. Od dobrej infrastruktury drogowej zaczyna się rzecz dla mnie najważniejsza, a więc gospodarka, która jest motorem napędowym pozostałych dziedzin życia.

- W oświacie też sporo zmian?

- Cieszy mnie przede wszystkim, że wbrew obawom - nie naszym - zintegrowały się pozytywnie w jednym solidnie wyremontowanym obiekcie w Czechowicach-Dziedzicach przy ul Traugutta dwie szkoły: Zespół Szkół Technicznych i Licealnych oraz Zespół Szkół Silesia. W tej placówce w planach mamy budowę sali gimnastycznej. Nieustannie podnosimy komfort nauki uczniom niepełnosprawnym w Zespole Szkół Specjalnych nr 4 w Czechowicach–Dziedzicach, a w szkole Mistrzostwa Sportowego w Buczkowicach rozpoczęliśmy budowę niezbędnej dla młodych sportowców hali sportowej.

- W ubiegłym roku toczył pan batalię o utrzymanie w dotychczasowym kształcie nocnej i świątecznej opieki medycznej na terenie powiatu bielskiego. Czym się zakończyła?

- Ważne, że udało się ją utrzymać, ale nie mniej istotne jest i to, że Bielskie Pogotowie Ratunkowe zakupiło nowoczesne karetki, że Szpital Pediatryczny poza inwestycjami termomodernizacyjnymi wzbogacił się także o nowoczesne urządzenia do leczenia dzieci, że inwestujemy w poprawę warunków leczenia w Specjalistycznym Psychiatrycznym ZOZ-ie w bielskiej dzielnicy Olszówka.

- Wracając do spraw gospodarczych: o jakich inwestycjach warto wspomnieć?

- Wyróżniłbym, ze względu na zainteresowanie społeczne, inwestycje turystyczne w Szczyrku. Skala postępu prac na trasach narciarskich, w infrastrukturze turystycznej to swoista rewolucja. Jej efekty widać już dzisiaj, a dodam, że program Szczyrk – Brenna, również dzięki  życzliwej i owocnej współpracy z ekologami, stał się już programem rządowym.

Na kolejnym miejscu umieściłbym postępujące inwestycje na naszym „okręcie flagowym” napędzającym rozwój całego regionu, czyli w Parku Techniki Lotniczej w Czechowicach–Dziedzicach i Kaniowie. Istniejący tam pas startowy osiągnie długość 1200 metrów, co spowoduje, że lądować  będą tam mogły także samoloty o znacznej  kubaturze.

- W prestiżowym ogólnopolskim rankingu organizowanym przez Związek Powiatów Polskich starostwo bielskie zajęło wysokie 9 miejsce. To nie pierwszy raz?

- Faktycznie od wielu już lat jesteśmy w pierwszej dziesiątce najlepszych powiatów w naszym kraju, jest to zasługa przedsiębiorczości naszych mieszkańców ale i zgodnej współpracy powiatu bielskiego ze wszystkimi dziesięcioma gminami.

Na zdjęciu – W Szkole Mistrzostwa Sportowego Starosta Bielski Andrzej Płonka (z lewej) wraz z Prezydentem RP Andrzejem Dudą i ministrem Stanisławem Szwedem

Foto: Jarosław Jesionka