• 100 lat niepodległości
  • 20 lat Powiatu

Prezydent RP w Szczyrku i Buczkowicach!

05 Sty 2018

Wczoraj miało miejsce wyjątkowe wydarzenie: wizytę w powiecie bielskim złożył prezydent RP Andrzej Duda.

W Szczyrku prezydent Andrzej Duda wspólnie z burmistrzem Antonim Byrdy przeciął wstęgę i symbolicznie otworzył należącą do Centralnego Ośrodka Sportu – Ośrodka Przygotowań Olimpijskich kolej linową na Skrzyczne, najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego, jak go określił świątynię sportów zimowych. Przypomnijmy, że po gruntowej przebudowie podwójne krzesełka kolejki zastąpiły nowoczesne, estetyczne i bezpieczne czteroosobowe kanapy z kapsułami.

Prezydent RP Andrzej Duda był tu serdecznie, ze szczyrkowską gościnnością i życzliwością przywitany. Witali go także uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Szczyrku, dla których znalazł czas na pozowanie do wspólnych fotografii. Wpisał się także z do pamiątkowej księgi COS-u.

Następnie prezydent złożył wizytę w Szkole Mistrzostwa Sportowego Szczyrk w siedzibą w Buczkowicach. Tu spotkał się z nauczycielami, trenerami i uczniami.

Prezydenta w towarzystwie Jana Widery podsekretarza stanu w Ministerstwie Sportu, Stanisława Szweda wiceministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, wojewody śląskiego Jarosława Wieczorka, parlamentarzystów, samorządowców w osobach starosty bielskiego Andrzeja Płonki, członka Zarządu Powiatu Stanisława Pięty, burmistrza Szczyrku Antoniego Byrdy, wójta gminy Buczkowice Józefa Caputy i przewodniczącego gminy Buczkowice Piotra Żądło, powitał dyrektor szkoły Jarosław Konior: Dziękujemy, że pan prezydent przyjął nasze zaproszenie. Czujemy się wyróżnieni. To historyczna chwila dla naszej szkoły, powiatu bielskiego, gminy Buczkowice i polskiego narciarstwa. – mówił dyrektor J. Konior.

Zwracając się do młodzieży, nauczycieli i zaproszonych gości prezydent RP Andrzej Duda zaznaczył, że SMS Szczyrk to absolutnie jedna z najważniejszych szkół w Polsce, kształcąca zawodników należących do światowej czołówki. Przyznał, że cieszy go bardzo, iż w Szczyrku w ostatnich latach realizowane są wielkie inwestycje jeśli chodzi o sporty zimowe - skoki narciarskie i narciarstwo alpejskie. Podkreślił, że w skokach narciarskich nasz kraj ma ogromne sukcesy, to wspaniałe zwycięstwa Adama Małysza, Kamila Stocha i pozostałych reprezentantów, m.in. Piotra Żyły czy Stefana Huli, absolwentów buczkowickiej szkoły. Wśród nich jest m.in. 17-letni Tomasz Pilch, aktualny lider stawki skoczków narciarskich w klasyfikacji Pucharu Kontynentalnego, który debiutuje w konkursie Pucharu Świata. Trzymam za niego kciuki. Miejmy nadzieję, że wskoczy do „dwudziestki” – mówił w Buczkowicach prezydent Duda.

Uczniowie podarowali prezydentowi kurtkę z logo szkoły, a prezydent nie żałował czasu na rozmowy z nimi, pytania o ich sukcesy i dokonania oraz na pozowanie do pamiątkowych zdjęć.

Prezydent RP podkreślił: Jesteśmy jednym z największych państw europejskich. Mamy 38 milionów mieszkańców. Uważam, że powinniśmy mieć reprezentanta Polski w każdej z dyscyplin sportowych, także jeśli chodzi o dyscypliny zimowe, w światowej dwudziestce najlepszych sportowców. Jestem przekonany, że nas na to stać. To kwestia kolejnych inwestycji w infrastrukturę, wspierania, również finansowego, szkolenia w sportach zimowych. Jestem przekonany, że jesteśmy w stanie to wszystko zrealizować poprzez działania ministerstwa sportu i polskich firm, które rozwijają się i są w stanie być sponsorami polskiego sportu. Cieszę się, że w ostatnich latach zrealizowane zostały ogromne inwestycje, jeśli chodzi o sporty zimowe, zwłaszcza skoki narciarskie i narciarstwo alpejskie. Chciałbym, aby do tej listy najlepszych na świecie wyników dołączyły też inne dyscypliny. Jako wielki sympatyk narciarstwa alpejskiego chciałbym, aby i ono dołączyłopowiedział.

Po oficjalnym spotkaniu prezydent A. Duda zwiedził SMS Szczyrk, zapoznał się z bazą sportową szkoły oraz oglądał telewizyjną transmisję konkursu skoków narciarskich w Innsbrucku, rozgrywanego w ramach Turnieju Czterech Skoczni, a także razem z uczniami, kadrą trenerską, nauczycielami i samorządowcami dopingował polskim zawodnikom i cieszył się z triumfu Kamila Stocha, jego trzykrotnego zwycięstwa w tych zawodach.

/Tekst: A. Macher, foto: J. Jesionka/