• Kultura kluczem do naszej wyobraźniPowiat Bielski Więcej
  • W Wilamowicach inaugurowano kolejny sportowy rok szkolnyPowiat Bielski Więcej
  • Pieszo przez szlaki powiatu bielskiegoPowiat Bielski Więcej
  • XVIII Powiatowe Spotkania Amatorskich Grup Artystycznych "SAGA" Powiat Bielski Więcej
  • Smacznie, tanecznie i śpiewająco czyli Święto Powiatu BielskiegoPowiat Bielski Więcej
  • Antoni Mleczko z Wilamowic laureatem tegoroczej Nagrody im.ks.LondzinaPowiat Bielski Więcej
UWAGA !
INFORMUJEMY, ŻE Z DNIEM 13.11.2017 r.
MINISTERSTWO CYFRYZACJI WPROWADZIŁO NOWY
SYSTEM REJESTRACJI I OBSŁUGI POJAZDÓW: „CEPIK 2.0”.
W ZWIAZKU Z TYM, WYSTĘPUJĄ LICZNE
UTRUDNIENIA W OBSŁUDZE KLIENTÓW.

Monodram o Wandzie Rutkiewicz

13 Paź 2017

W sobotę 14 października na Małej Scenie Teatru Polskiego w Bielsku – Białej odbędzie się premiera spektaklu „Wanda” w reżyserii Marii Sadowskiej i Joanny Grabowieckiej.

Wanda Rutkiewicz, legenda światowego himalaizmu, zdobywczyni ośmiu z czternastu ośmiotysięczników, pierwsza Europejka na Mount Evereście wraca na moment z góry, aby wy tłumaczyć się ze swojego szaleńczego zapału, niezwykłego uporu i samotności towarzy­szącej jej nie tylko w trakcie podejścia na szczyt. Tekst Wiesławy Sujkowskiej to opowieść o trudach wspinaczki i o trudnościach w zorganizowaniu wypraw, o niełatwej przeszłości i zmaganiu się z codziennymi ograniczeniami własnego ciała, o partnerach i przyjaciołach, którzy nie byli w stanie dotrzymać kroku ambicji – czytamy w materiałach prasowych bielskiego Teatru.

Monodram „Wanda” to spektakl niecodzienny, reżyserowany przez dwie kobiety Joannę Grabowiecką – absolwentkę teatrologii na UJ i studium projektowania scenografii i dekoracji teatralnej w Paryżu i Marię Sadowską - piosenkarkę, wokalistkę, producenta muzycznego i reżysera filmu pt. „Sztuka kochania”, który opowiada o życiu Michaliny Wisłockiej. Spektaklem w Bielsku – Białej Maria Sadowska debiutuje jako reżyserka teatralna.

Monodramowi w wykonaniu Anity Jancii – Prokopowicz – absolwentki PWSFTViT, aktorki teatralnej i filmowej towarzyszy wystawa zdjęć o Wandzie Rutkiewicz, o jej życiu, pasjach, zainteresowaniach, nie tylko o pasji do wspinaczki górskiej czy tęsknocie za górami.

Autorką tekstów jest Wiesława Sujkowska, absolwentka Wyższej Szkoły Filmowej Teatralnej i Telewizyjnej w Łodzi, scenarzystka, wydawca.

Monodram jak określają reżyserki to wyprawa czysto kobieca, teatralny Mont Everest Marii Sadowskiej. Wszystkie panie, w tym autorka scenografii i kostiumów Ilona Binarsch są zafascynowane Wandą, postacią niejednoznaczną, pełną sprzeciwu, silną, inteligentną, naznaczoną śmiercią, trudną do określenia, a jej tajemnicze zaginięcie tylko potęguje tę fascynację.

Zachęcamy do obejrzenia tego wyjątkowego monodramu.

/A. Macher/