• Kultura kluczem do naszej wyobraźniPowiat Bielski Więcej
  • Sportowe podsumowanie 2016 rokuPowiat Bielski Więcej
  • Pieszo przez szlaki powiatu bielskiegoPowiat Bielski Więcej
  • Laureat XVIII edycji Nagrody im.ks. LondzinaPowiat Bielski Więcej
  • XVIII Powiatowe Spotkania Amatorskich Grup Artystycznych "SAGA" Powiat Bielski Więcej
  • Smacznie, tanecznie i śpiewająco czyli Święto Powiatu BielskiegoPowiat Bielski Więcej

Od 130 lat „jeden za wszystkich wszyscy za jednego”

03 Paź 2017

Przemarszem spod remizy Ochotniczej Straży Pożarnej do Sanktuarium Św. Abp Józefa Bilczewskiego w Wilamowicach rozpoczęły się uroczystości związane ze 130 - rocznicą powstania OSP w Wilamowicach. Po zakończeniu Mszy Św. przemaszerowano na plac LKS Wilamowiczanka na oficjalną część obchodów. Meldunek o rozpoczęciu uroczystości odebrał Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Bielsku-Białej dh. Stanisław Nycz, który następnie dokonał przeglądu pododdziałów. Po podniesieniu flagi państwowej i odegraniu hymnu państwowego Prezes Zarządu OSP w Wilamowicach dh. Jan Sztafiński oficjalnie przywitał zaproszonych gości m. in: Zastępcę Komendanta Miejskiego PSP st. bryg. Krzysztofa Grygiela, Burmistrza Wilamowic Mariana Trela, Przewodniczącego Rady Miejskiej Stanisława Nycza i Przewodniczącego Komisji Budżetu i Finansów Radny Powiatu Bielskiego Jerzego Kubika. Główną częścią uroczystości było poświęcenie i przekazanie nowego lekkiego samochodu ratowniczo-gaśniczego marki OPEL MOVANO który wykonała firma IUVO CARS. Samochód został poświęcony przez ks. Prałata Michała Bogutę, a kluczyki do samochodu na ręce Naczelnika OSP dh. Marka Maciejczyka, wręczył Burmistrz M. Trela. Podczas obchodów wyróżniono i odznaczono druhny oraz druhów m.in: Złoty Znak Związku OSPRP dh Jan Sztafiński, medal Zasłużony dla Ochotniczego Pożarnictwa Powiatu Bielskiego dh Marek Maciejczyk i dh Józef Tetłak.

Po wręczeniu odznaczeń odbyło się uroczyste ślubowanie najmłodszych członków Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej. Po zakończeniu tej części uroczystości głos zabrali zaproszeni goście m.in. Jerzy Kubik gratulując tak wspaniałego jubileuszu oraz nowego samochodu. Radny powiatu bielskiego przypomniał też postać założyciela Straży Ogniowej Józefa Latosińskiego, gorącego patrioty, dyrektora szkoły, a przede wszystkim autora monografii Wilamowic.

Sama historia założenia Ochotniczej Straży Ogniowej w Wilamowicach wiąże się z wielkim wydarzeniem jakim na ówczesne czasy był przejazd w dniu 1 września 1880 roku z Wiednia do Krakowa cesarza Austrii Franciszka Józefa. Z tej okazji mieszkańcy Wilamowic i okolic udali się z wielką procesją do sąsiedniej stacji kolejowej w Jawiszowicach celem powitania cesarza. W międzyczasie w  Wilamowicach  wybuch groźny pożar, który pochłonął 10 budynków i stodoły. Pożar miał miejsce w okolicy ówczesnego rynku. Ogień w szybkim tempie rozprzestrzeniał się z uwagi na drewniane budynki i stodoły które były pokryte słomą. Była to wielka tragedia, ponieważ w pożarze zginęło troje dzieci.

Po tym groźnym pożarze zaczęto poważnie myśleć o potrzebie założenia Straży Ogniowej. 28 marca 1886 roku na wniosek obywateli i ówczesnych radnych, rada gminna postanowiła zakupić sikawkę ssąco – tłoczącą oraz założyć Ochotniczą Straż Ogniową. 25 lipca 1896 roku odbyła się uroczystość poświęcenia pierwszego sztandaru. Sztandar był z pięknego czerwonego sukna z namalowanym wizerunkiem świętego Floriana. Z jednej strony sztandaru był napis „Ochotnicza Straż Pożarna w Wilamowicach 1896”, z drugiej strony emblematy strażackie i napis „Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego.”

Jarosław Jesionka