• Kultura kluczem do naszej wyobraźniPowiat Bielski Więcej
  • W Wilamowicach inaugurowano kolejny sportowy rok szkolnyPowiat Bielski Więcej
  • Pieszo przez szlaki powiatu bielskiegoPowiat Bielski Więcej
  • XVIII Powiatowe Spotkania Amatorskich Grup Artystycznych "SAGA" Powiat Bielski Więcej
  • Smacznie, tanecznie i śpiewająco czyli Święto Powiatu BielskiegoPowiat Bielski Więcej
  • Antoni Mleczko z Wilamowic laureatem tegoroczej Nagrody im.ks.LondzinaPowiat Bielski Więcej
UWAGA !
INFORMUJEMY, ŻE Z DNIEM 13.11.2017 r.
MINISTERSTWO CYFRYZACJI WPROWADZIŁO NOWY
SYSTEM REJESTRACJI I OBSŁUGI POJAZDÓW: „CEPIK 2.0”.
W ZWIAZKU Z TYM, WYSTĘPUJĄ LICZNE
UTRUDNIENIA W OBSŁUDZE KLIENTÓW.

70-lecie biblioteki w Bestwinie

04 Wrz 2017

Gminna Biblioteka Publiczna w Bestwinie 30 sierpnia obchodziła jubileusz 70-lecia.

Uroczystość rozpoczęła dyrektor tej placówki Teresa Lewczak, która powitała zaproszonych gości i zaprezentowała historię czytelnictwa w Bestwinie. Przybliżyła zebranym historię powołania tej placówki, której początki  łączy się z bibliotekami założonymi przez Kółko Rolnicze i Towarzystwo Gimnastyczne "Sokół". Jednak za jej podstawy działania należy uznać bibliotekę utworzoną po drugiej wojnie światowej w 1947 roku. Pierwszą pracownicą została Genowefa Łuszczak - Bogdan, po niej kierowniczkami i dyrektorami kolejno były Janina Moś, Anna Puczka i Teresa Lewczak.

Dyrektor T. Lewczak dokonała również analizy artykułu o czytelnictwie, publikowanego w 1873 roku w „Gwiazdce Cieszyńskiej”, traktującym o zakładaniu czytelni ludowych i ówczesnym czytelnictwie.

W dalszej kolejności głos zabrał prof. Antoni Barciak, pracownik naukowy Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach specjalizujący się w historii średniowiecznej i naukach pomocniczych historii. Podczas jubileuszowego wykładu omówił historię wsi i parafii w Bestwinie, kładąc nacisk również na zagadnienia związane z pochodzeniem nazw miejscowych. Po prelekcji profesor został nagrodzony honorowym tytułem "Amicus Certus" przyznawanym przez gminne koło Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich.

W imieniu starosty bielskiego Andrzeja Płonki na ręce dyrektor Teresy Lewczak jubileuszowe gratulacje przekazał wicestarosta Grzegorz Szetyński. Kolejno życzenia składali wójt gminy Bestwina Artur Beniowski i skarbnik Anita Kubik, przewodniczący Rady Gminy Jerzy Stanclik i radny Grzegorz Owczarz, dyrektor Książnicy Beskidzkiej Bogdan Kocurek z instruktorkami Mariolą Fender i Teresą Michalak, kierownik działu instrukcyjno – metodycznego Biblioteki Śląskiej w Katowicach dr Magdalena Madejska, przedstawiciele bibliotek z terenu powiatu, dyrektor Banku Spółdzielczego Czechowice – Dziedzice – Bestwina Agata Dąbrowska, dyrektor GOK Grzegorz Boboń, kustosz Muzeum Regionalnego Andrzej Wojtyła, dyrektor ŚDS "Centrum" Rozetta Michnik, przewodnicząca Towarzystwa Miłośników Ziemi Bestwińskiej Dorota Surowiak, przedstawiciele stowarzyszeń, działacze społeczni, twórcy ludowi, sponsorzy, dyrektorzy placówek oświatowych.

/Tekst i foto: A. Macher/