• Kultura kluczem do naszej wyobraźniPowiat Bielski Więcej
  • Sportowe podsumowanie 2016 rokuPowiat Bielski Więcej
  • Pieszo przez szlaki powiatu bielskiegoPowiat Bielski Więcej
  • Laureat XVIII edycji Nagrody im.ks. LondzinaPowiat Bielski Więcej
  • XVIII Powiatowe Spotkania Amatorskich Grup Artystycznych "SAGA" Powiat Bielski Więcej
  • Smacznie, tanecznie i śpiewająco czyli Święto Powiatu BielskiegoPowiat Bielski Więcej

Zmarł wybitny trener narciarski

07 Kwi 2017

W wieku 75 lat zmarł trener Bronisław Porębski - pochodzący ze Szczyrku trener i wychowawca wielu pokoleń olimpijczyków i mistrzów Polski, sędzia narciarski, społecznik.

Bronisław Porębski zmarł w niedzielę 2 kwietnia. Urodził się 8 maja 1941 roku w Szczyrku. Porębski w młodości uprawiał skoki narciarskie, jednak jego życiowym powołaniem okazała się praca trenera. Już w wieku 19 lat rozpoczął swoją działalność jako opiekun młodzieży, sędzia narciarski, a następnie działacz w klubie BBTS Bielsko-Biała. Później związany był z klubem LKS Klimczok Bystra, gdzie pełnił funkcję wiceprezesa.

W latach 80 - tych rozpoczął pracę w OSiR, a później powrócił do klubu LKS Klimczok Bystra. Był tam trenerem Łukasza Kruczka, akademickiego mistrza świata, olimpijczyka, mistrza Polski, a później trenera kadry narodowej.

W późniejszych latach Porębski wrócił do Szczyrku i został trenerem w klubie Jastrząb Szczyrk, założonym przez Stefana Hulę seniora. Był trenerem m.in. synów trzech olimpijczyków - Stefana Huli juniora - również olimpijczyka, Fabiana Malika i Wojciecha Pawlusiaka.

W 2003 roku Jastrząb Szczyrk połączył się z SS-R LZS Sokół Szczyrk i to właśnie w tym ostatnim klubie Bronisław Porębski spędził swoje ostatnie lata pracy trenerskiej, a wśród jego wychowanków był m.in. Krzysztof Biegun - zwycięzca konkursu Pucharu Świata w Klingenthal, złoty medalista EYOWF, mistrz i wicemistrz świata juniorów w drużynie, podwójny akademicki mistrz świata.

Pogrzeb Ś.P. Bronisława Porębskiego odbędzie się w sobotę, 8 kwietnia 2017 roku o godzinie 14:00 w Sanktuarium św. Jakuba Apostoła w Szczyrku, ul. Kolorowa 1.

/J.J./