• Kultura kluczem do naszej wyobraźniPowiat Bielski Więcej
  • „Plony jesieni” opanowały „Święto Powiatu Bielskiego”Powiat Bielski Więcej
  • Pieszo przez szlaki powiatu bielskiegoPowiat Bielski Więcej
  • Laureat XVIII edycji Nagrody im.ks. LondzinaPowiat Bielski Więcej

Pieszo przez szlaki powiatu bielskiego

03 Paź 2016

W pierwszym dniu października odbył się XV Jubileuszowy Powiatowy Rajd „Brązowego Liścia”, podczas którego trasy powiatu bielskiego przemierzało 816 uczniów i opiekunów ze szkół podstawowych i gimnazjów.

Co jest potrzebne żeby z zadowoleniem przemierzać górskie szlaki? Na pewno musimy odpowiednio się ubrać, włożyć wygodne buty, zabrać prowiant i napoje i przygotować opatrunki. Dobrze też zaprosić znajomych, dzięki którym wędrówka będzie bardziej ekscytująca i przyjemna. Ważna jest także dobra pogoda, bo przecież nikt z nas nie chce moknąc w trasie. Według tego przepisu, już od kilkunastu lat, organizowany jest Jesienny Powiatowy Rajd „Brązowego Liścia” który przygotowują wspólnie Oddział PTTK „PODBESKIDZIE” w Bielsku-Białej oraz Starostwo Powiatowe w Bielsku-Białej. Tegoroczna, XV edycja imprezy była wspaniałym ukoronowaniem tych wszystkich lat, ponieważ nawet słońce postanowiło przyglądać się imprezie od samego rana. Piękna aura towarzyszyła wszystkim 816 uczestnikom rajdu już od startu, sprawiając że przemierzanie wszystkich tras przygotowanych przez organizatorów stanowiło czystą przyjemność i dobrą zabawę dla uczestników, uczniów i ich opiekunów, ze szkół powiatu bielskiego. Organizatorzy przygotowali dla grup uczestniczących w rajdzie malownicze trasy z Małych Kóz przez Przełęcz „U Panienki”, Z Żarnówki Małej przez Kozy zboczami Zasolnicy i przez Hrobaczą Łąkę oraz z Przełęczy Przegibek przez Gaiki i Przełęcz „U Panienki”, lub trasę dowolną, wybraną przez opiekunów grup. Drużyny startujące z kilku miejsc po paru godzinach marszu spotykały się na mecie, która w tym roku zlokalizowana została na terenie Szkoły Podstawowej nr 1 w Kozach.  Tam nastąpiło powitanie piechurów. Na zmęczonych wędrowców czekało miejsce do odpoczynku oraz poczęstunek, którym w tym roku była wspaniała grochówka z kuchni polowej, przygotowana przez OSP w Bystrej. Oprócz tego na dzieci czekały także liczne zabawy i konkurencje sportowe przygotowane przez pracowników Biura ds. Promocji Powiatu, Kultury, Sportu i Turystyki. Największym zainteresowaniem cieszyła się jednak ścianka wspinaczkowa przygotowana przez Grupę Beskidzką GOPR, pod którą można było nauczyć się od wyspecjalizowanych ratowników jak należy zachowywać się w górach i co robić w razie wypadku. Wszystkie te atrakcje przygotowane na mecie zwizytował gospodarz powiatu, Starosta Bielski Andrzej Płonka.

Około godziny czternastej, gdy wszystkie grupy dotarły już na metę rozpoczął się moment dekoracji drużyn.

„W powiecie bielskim mamy piękne górskie trasy i wspaniałą młodzież i dzieciaki, które lubią je przemierzać. Wasze uśmiechnięte buzie pokazują, że warto wkładać wiele pracy w przygotowanie takich imprez.” Tymi słowami zaczął przywitanie gości Grzegorz Szetyński, Wicestarosta Bielski, który pełnił rolę gospodarza rajdu w swych rodzinnych Kozach. Witając dzieci, młodzież i opiekunów wielokrotnie podkreślał, że władze powiatu dokładają wszelkich możliwych starań na rzecz najmłodszych. Tym słowom gorąco kibicowali Radni Rady Powiatu, Helena Byrdy-Przybyła, Grzegorz Gabor i Kozianin Miłosz Zelek. Na początek dokonano dekoracji zwycięzców konkurencji sportowych, którzy otrzymali atrakcyjne nagrody i gadżety związane z powiatem bielskim. Następnie wyróżniono najmłodszego uczestnika rajdu, czteroletniego Szymona Olka. Specjalne odznaczenia okolicznościowe za wieloletnią współpracę wręczono także przewodnikom i członkom PTTK, którzy już od kilkunastu lat tworzą wspólnie ze Starostwem Powiatowym piękną historię rajdów górskich. Na koniec wręczone zostały puchary dla Najliczniej Reprezentowanej Szkoły oraz dla Najliczniejszej Drużyny. W tym roku miała jednak miejsce rzadka sytuacja, kiedy to jedna placówka otrzymała oba te wyróżnienia. Zdecydowanym zwycięzcą została Szkoła Podstawowa w Międzyrzeczu Górnym, która zdeklasowała inne drużyny mobilizując do udziału w Rajdzie 204 osoby, czyli 92% wszystkich uczniów. Drugą najliczniej reprezentowaną szkołą był Zespół Szkół w Zabrzegu (34 % uczniów) a trzecią Zespół Szkół w Kobiernicach z grupą stanowiącą 28% wszystkich uczących się w placówce. Co do najliczniejszych drużyn na drugim miejscu z 69 osobami znalazła się po raz kolejny placówka z Zabrzega, na najniższym stopniu podium znalazła się jednak grupa 51 osób z Koła Turystycznego PTTK „PIONIER” ze Szkoły Podstawowej z Mazańcowic. Gdy zakończono wszystkie zabawy, wręczono puchary i wyróżnienia a ostatnie porcje grochówki zostały zjedzone powoli wszystkie drużyny zaczęły wracać do swoich placówek, już myśląc o przyszłorocznych Rajdach organizowanych w powiecie bielskim.

Dawid Czernek